Je krásná, fotogenická a dokonce hraje i ve filmu. Maya Beach na ostrově Phi Phi Leh patří k tomu nejlepšímu, co může Thajsko nabídnout těm, kteří si pobyt ve vzdálené exotice spojují s úchvatnými sceneriemi, bílým pískem a tropickým mořem. Z hlavního obydleného ostrova Phi Phi Don máte sousední Leh přímo před sebou. Rozlohou patří oba mezi trpaslíky, Phi Phi Don měří 28 km2, Phi Phi Leh 6,6 km2, ale do těchto míst se nejezdí obdivovat nekonečné prostory.
Phi Phi Leh se na obzoru tyčí jako mohutná skalní pevnost, která rozbuší romantická srdce. Když popojdete jenom kousek, aby vám moře sahalo po kolena, budete mít výhled, jaký jste už zřejmě někde viděli. Přesně takhle se zde před více než 20 lety postavil hvězdný Leonardo di Caprio ve filmu, který Mayu proslavil po celém světě.
Snímek Pláž je přepisem mnohem úspěšnější stejnojmenné novely Alexe Garlanda. Svým námětem připomíná známý román Pán much. Skupina mladých cestovatelů se snaží na krásné, ostatním neznámé pláži vytvořit uzavřenou komunitu, ale jejich svět naruší příchod dalších lidí, kteří získali tajnou mapu. Příběh se sice odehrává v Thajsku, ale na filmové reálie nespoléhejte. Magické místo, po kterém pátrá trojice hlavních hrdinů, se nenachází v Thajském zálivu na ostrově Phangan, ale ta pravá pláž, Maya, leží na západním pobřeží v Andamanském moři. Film si pohrává s mapou i v jiných scénách, vodopád, do kterého hlavní hrdinové skočí, najdete na pevnině v národním parku Khao Yai, žádné takové místo na Phi Phi Leh neuvidíte.
Ve filmu hlavní hrdinové k vysněnému cíli přeplavou, ale vy si jednoduše najmete loď a necháte se pohupovat na vlnách až ke stěně, která se nad vámi tyčí jako přírodní mrakodrap sahající až do nebe. Minete skalní okno Vikingské jeskyně, jejichž stěny zdobí záhadné malby lodí, mezi kterými objevíte plavidla evropská, arabská i čínskou džunku. Podle některých výkladů mohly tyto několik set let staré malby sloužit k magickým rituálům, podle jiných jsou jejich autory piráti nebo obchodníci, kteří se zde ukrývali před bouří nebo tady opravovali své lodě.
Podél masivní skalní stěny konečně dorazíte až k hrdlu zátoky, kde se vám otevře snový pohled. Vápencové štíty pokryté zelenou vegetací omývá tyrkysové moře zakončené bílým písečným pruhem dlouhým 250 m a širok…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Thajsko