Meersburg - historické centrum města

Meersburg, hrázděná jezerní kráska

Meersburg, oblíbený cíl výletů či dovolených na severním břehu Bodamského jezera, láká do muzeí, na gobelíny a výšivky, biblická témata, do zahrad či do vinného sklípku, po stopách středověku, baroka, ale i na slavné osobnosti či historii letectví. Díky své historii i kráse se v roce 1988 dostal při příležitosti 1000. výročí svého založení dokonce na poštovní známku tehdejší NSR. Kochat se městem, které už nejednoho návštěvníka zasáhlo a inspirovalo svou poetikou, je snadné. Stačí se třeba v Kostnici nalodit na trajekt nebo sem připlout s „bílou flotilou“.

Meersburg s necelými 6000 obyvateli, ležící mezi Friedrichshafenem a Überlingenem, jako by se nejprve smyslně přivinul k Bodamskému jezeru, aby se pak vyhoupl a rozšířil nahoru až k hradu a zámku. Idylické úzké uličky, romantická zákoutí, malebné fasády hrázděných domů, okouzlující zámecké zahrady, jezerní promenáda, atraktivní muzea, reprezentativní budovy, z nichž většina je veřejně přístupná, radnice z 16. stol., městské brány se svými příběhy, náměstíčka, farní kostel zřejmě už z 13. stol., vyhlídkové terasy, odkud se dá pozorovat jezerní i vzdálenější alpská krajina, třeba i se skleničkou místního jiskřivého vína. Meersburg, postavený na strmém svahu přímo nad vodou, přitahoval pozornost už před staletími. Založení hradu, impozantní dominanty města, spadá podle legendy do 7. stol., do období vlády Merovejců, konkrétně krále Dagoberta I. Jde o nejstarší obývaný hrad Německa, který se nikomu v dějinách nepodařilo ani dobýt, ani zničit.

Meersburg - pohled na hrad a biskupský zámek
Malebnému Meersburgu dominují hrad a biskupský zámek

Knížatům-biskupům z Kostnice vděčí Meersburg za svou barokní siluetu. Nechali zde postavit Nový zámek, jedinečný objekt trůnící nad jezerem, s růžovou fasádou, nádhernými freskami, které hýří barvami, a propracovanou štukaturou. Na jeho vzniku se podíleli i slavní architekti jako Balthasar Neumann nebo Giuseppe Appiani. Od roku 1750 až do zrušení kostnické diecéze v roce 1803 byl Nový zámek rezidencí jejích knížat-biskupů. Poté sloužil nejrůznějším účelům, v roce 1806 třeba jako ubytovna pro francouzské vojáky, později v něm sídlila dívčí škola, vězení či škola pro námořníky. Dnes je z něj muzeum i dějiště různých koncertů…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Bodamské jezero

Meersburg