Meiringen
Když do údolí Hasli přijedete kupříkladu od Lucernu přes průsmyk Brünigpass ve výšce přes tisíc metrů, překvapí vás permanentní hukot tekoucí vody. Nevyluzuje ho však pouze řeka Aara, která přes Brienzské a Thunské jezero posléze ústí do Rýna. O působivou zvukovou i optickou kulisu se mnohem více starají okolní vodopády, které se valí ze strmých skalních stěn dolů. Nejmohutnější jsou ty Reichenbašské, nad Meiringenem. Lanová dráha podél rokle vede nahoru k nim a k místu, kde Sherlock Holmes prohrál boj na život a na smrt se svým úhlavním nepřítelem. Hned dva magnety města, které kromě detektiva proslavily i sněhové pusinky.
Zdejší přírodou se kochali a inspirovali například básníci lord Byron či Johann Wolfgang Goethe, malíř William Turner, který krásy údolí Hasli na horním toku Aary zvěčnil na akvarelu, nebo britský spisovatel sir Arthur Conan Doyle, který proslavil oblast zřejmě nejvíce. Goethe dokonce v Meiringenu adoptoval nalezence, kterému doma ve Výmaru zajistil vzdělání. V té době šlo o docela neznámou, chudou a nepříliš lidnatou vesnici. Ani dnes není žádnou megapolí. Je to asi pětitisícové městečko, kam ale přijíždějí stovky fanoušků Sherlocka Holmese a s nimi všichni, kteří si chtějí užít malebnosti zdejšího kraje, ať už na zimních svazích nebo při letním vandrování. Soutěska Aary nedaleko Meiringenu, kudy řeka protéká rychlostí 12 km/h, patří mezi největší atrakce.
Byli to Britové, kteří se před dobrými 150 lety postarali o rozvoj cestovního ruchu ve Švýcarsku. Místní totiž lezení po horách považovali za podivínství. Podobně možná pohlíželi i na Arthura Conana Doyla, duchovního otce zřejmě nejslavnějšího literárního detektiva. Doyle, který patřil i k průkopníkům lyžování, si do Švýcarska přivezl lyže z Norska v době, kdy lyžování nebylo vůbec obvyklé. Do dějin vstoupil jeho přejezd na lyžích z Davosu přes Maienfelder Furgga do Arosy v roce 1894. Do Alp ho ale přivedla nejenom jeho dobrodružná povaha a vášeň pro sport. Podobně jako manželka německého kolegy Thomase Manna, i Doylova první choť Louise si od alpského klimatu slibovala vyléčení z tuberkulózy. Dvouletý ozdravný pobyt absolvovala v Davosu, po boku manžela a dětí od jara 1893. Navzdory zlepšení nakonec zákeřné nemoci v roce 1906 přece jen podlehla.
Koncem 19. stol. zažíval Meiringen, o němž první zmínka pochází z roku 1201, rozkvět. Bohatí Angličané odtud vyráželi na túry s místními horskými vůdci. Alpské panorama a vysokohorské výšlapy až k ledovcům okouzlily také Doyla. Navíc mu vnukly řešení dilematu, které ho trápilo již déle. Jeho příběhy se Sherlockem Holmesem mu sice vynášely a čtenáři je milovali. Doyle, který o detektivovi napsal celkem 56 povídek a 4 romány, měl už ale…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jungfrau a Adelboden