Monte

Carros de cesto vyjíždějí z místa jen kousíček pod úpatím schodiště, které vede k průčelí kostela Panny Marie z Monte (Nossa Senhora do Monte), patronky ostrova. Počátky jejího kultu sahají až do konce 15. stol. Tehdy se tu asi kilometr nad místem dnešního kostela zjevila dva dny po sobě malé dceři pastýřů dívka, která si s ní hrála a pokaždé jí darovala balíček s jídlem. Když třetího dne dcerku sledoval její otec, aby zjistil, od koho v opuštěné krajině jídlo dostává, spatřil na kameni malou sošku Panny Marie – a dcera mu potvrdila, že to je ona dívka z předešlých dnů.
Soška oblečená do krásných šatiček stojí na hlavním oltáři kostela, jehož dnešní podoba začala vznikat v roce 1741, ale protože o sedm let později zasáhlo Madeiru zemětřesení, které práce nadlouho zastavilo, byl dokončený až v roce 1818. Na svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna se tu koná romaria, pouť, která je největší náboženskou slavností na ostrově. Místní začínají slavit už 14. srpna večer, kdy se z Monte stává místo jedné velké veselice. Všude se hraje, zpívá a tančí, odevšad voní espetadas, hovězí špízy na vavřínových klaccích opékané nad dřevěným uhlím. Následujícího dne se sem pak na mši a procesí, procházející se zázračnou soškou městečkem, sjíždějí lidé z celé Madeiry.
Dalším mimořádným dnem v životě Monte je 1. duben, kdy sem míří především monarchisté ze střední Evropy. Jde totiž o výroční den úmrtí Karla I., posledního rakouského císaře a také krále českého (jako Karel III., nebyl ale korunován) i uherského (jako Karel IV.). Zemřel roku 1922 v necelých pětatřiceti letech na zápal plic přímo tady v Monte, v letní vile funchalského bankéře Luise da Rocha Machado, známé dnes jako Quinta Jardins do Imperador, ani ne dva měsíce poté, co se do ní nastěhoval…

Shopping Cart