Mléčná oáza u Labe

„Pij Pfundovo mléko,“ vyzývá k utišení žízně a přísunu vápníku stařičký reklamní plakát z počátku 20. století s černovlasým děvčátkem s hrníčkem a lahví mléka. V té době už byla drážďanská mlékárna bratří Pfundových na vrcholu své slávy. Cesta k ní začala jedním velkým snem.

Snil jej mladý Paul Gustav Leander Pfund, úspěšný sedlák, který měl původně převzít po svém otci obchodování s lihovinami. Jeho statku v krušnohorském Reinholdshainu se ale dařilo natolik, že v roce 1879 přijel s manželkou Mathildou, šesti kravami a šesti prasaty do Drážďan s jedinou myšlenkou – chtěl dodávat obyvatelům čerstvé a hygienicky nezávadné mléko, což byla v té době obrovská výzva. Mléko se totiž do města jednou denně sváželo z okolních vesnic na otevřených vozech a bylo špatně chlazené. Prázdné povozy se pak vracely naloženy kuchyňským odpadem nebo starým šatstvem. Paul Pfund začínal v malém krámku v Görlitzer Straße. Z obchůdku bylo vidět do dvora, kde se dojily krávy a kde se připravovalo mléko pro zákazníky, kteří si ho rovnou odnášeli. O rok později se k Paulovi přidal jeho bratr, herec Friedrich Pfund, a firma dostala jméno Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund (Drážďanská mlékárna bratří Pfundových). Název se nezměnil ani po předčasné smrti Friedricha v roce 1883.

Prodejna prosperovala, denně se prodalo asi 150 l mléka. Počet zákazníků rostl tak, že se pan Pfund přestěhoval do větších prostor v Bautzner Straße 41 a v roce 1891 vybudoval hlavní sídlo firmy ve stejné ulici o kousek dál, v čísle 79, kde je prodejna dodnes. Teprve tam se začala psát slavná historie. Využití nových technologických postupů, pasterizace mléka zavedená v roce 1900, propracovaná filozofie firmy, to byly pilíře úspěchu. Paul Pfund nevybudoval pouze obchod s mlékem, ale doslova celé imp…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Drážďany