Mozaika

Půvabný kostelík U Matky Boží stojí na začátku kaštanové aleje vedoucí k bráně hradu Veveří, který se zvedá nad Brněnskou přehradou. Založen byl kolem roku 1200 jako součást panského dvorce obklopeného vesnicí, která ale zanikla za husitských válek. Za třicetileté války ho poškodili Švédové a na konci II. světové války, kdy v něm byli ustájeni koně, utrpěl škody při ostřelování Brna. Po nedávné opravě svítí bílou omítkou. Z jeho vnějších ozdob je na severní straně budovy zajímavý motiv medvěda vytesaný do kamene, nad gotickým oknem ve východním štítu zase upoutá pozornost  pozdně gotický reliéf připomínající monogram jména Maria a obličejová maska. Uvnitř stojí za povšimnutí hlavně plochý dřevěný malovaný strop. V kostelíku se dnes konají svatby a bohoslužby ve východní liturgii.

 

Téměř 10 milionů cestujících chce v letošním roce přepravit nová švýcarská letecká společnost SWISS. Stala se nástupcem Swissairu, který neunesl tíhu finančních problémů znásobených krizí letecké dopravy po tragických událostech 11. září loňského roku v USA. Společnost SWISS vznikla na základech úspěšných regionálních aerolinek Crossair. Kapitál ve výší 2,7 miliardy švýcarských franků nutný k založení nové společnosti shromáždili Švýcarská federální rada, kantony, banky, ale i průmyslníci, soukromí investoři a samotní obyvatelé země, kteří nechtěli připustit ztrátu národní letecké společnosti, jež do svého krachu patřila k symbolům švýcarské solidnosti, jistoty, kvality a prosperity. SWISS využívá 130 letadel, s nimiž létá do šesti desítek zemí 4 kontinentů, do Prahy 3 x denně. Společnost také počítá  s tím, že se zařadí do některé ze světových leteckých aliancí.

 

Vyhlídková věž Vasco da Gamy nabízí jedinečný výhled na lisabonské výstaviště, které patří k nejmodernějším v Evropě. Vystavěno bylo na místě bývalých ropných rafinérií, skladišť a opuštěných doků na břehu řeky Tejo pro světovou výstavu Expo 98. Kromě výstavních pavilonů, jejichž architekturu ovlivnilo téma světové výstavy – oceány a objevné plavby portugalských mořeplavců – najdou návštěvníci v areálu Parku národů sportovní, zábavní a kulturní centra i řadu restaurací. Nejpřitažlivějším místem je oceanárium, jedno z největších v Evropě. Někdejší opuštěná průmyslová  zóna se tak proměnila v živou část města, kam obyvatelé portugalské metropole pravidelně přicházejí trávit svůj volný čas.

 

Návštěvníky Egypta doprovází na každém kroku policie. Její stanoviště byla zřízena u všech památek, ozbrojenci v neprůstřelných vestách střeží křižovatky ve velkých egyptských městech, hosté musí v hotelech procházet bezpečnostními rámy, turistické skupiny doprovázejí bodyguardi. Egypt se tak snaží přesvědčit turisty, že pobyt v zemi je bezpečný. Opatření byla zavedena po teroristických útocích na USA loni 11. září, které vedly k výraznému poklesu cestování do arabských zemí.  Egyptské ekonomice, v níž turistika vytváří více než 11 % hrubého domácího produktu, zaměstnává 2 200 000 lidí a je hlavním zdrojem deviz, způsobily značné těžkosti.