Grosse Scheidegg je horské sedlo ve švýcarském kantonu Berner Oberland ve výšce 1962 m n. m., které odděluje střediska Meiringen-Hasliberg a Grindelwald. Vedla tudy královská etapa cyklistického závodu Tour de Suisse a po její trase se v sedlech kol hodláme vydat i my.
Za místo startu si vybíráme městečko Meiringen, neodmyslitelně spojené s postavou Sherlocka Holmese. Nejprve se jedeme podívat k vodopádům Reichenbachfall. Cesta k nim nevede právě po rovině, ale ten pravý „krpál“ máme teprve před sebou: 17 km neustálého stoupání se zdá být nekonečných. Náš pot a energii však každým šlápnutím do pedálů odměňují krásné výhledy. Chvílemi zastavujeme, abychom se nabažili impozantním rozhledem. Obdivujeme soutěsku Rosenlaui a jsme nadšeni divokostí a nedotčeností krajiny. Fascinuje nás různorodost květeny i běsnící vodopád. Tento kout prý inspiroval malíře již před 200 lety.
Na snění však nezbývá čas, cílová kóta je neúprosná: z Meiringenu musíme až na Grosse Scheidegg překonat nekompromisních 1447 m převýšení. Serpentiny nás přivádějí na vrchol stoupání, k turistické chatě v sedle Grosse Scheidegg. Občerstvení, kterým se odměňujeme, považujeme za opravdu zasloužené. Dáváme se do řeči s chatařem a dalšími hosty, kteří sem dorazili na kolech – jsou tu Italové, Angličani, Holanďani i Japonci.
Počasí nám je dnes nakloněno, sluneční paprsky dodávají zářivý třpyt zaledněným čtyřtisícovým vrcholům, které nás obklopují. Sjezd do Grindelwaldu je cyklistickým požitkem: jedeme nádherně rozkvetlými lučinami po uzoučké asfaltce, po které smí jezdit pouze cyklisté a jednou za čas linkový autobus, a očima hltáme panorama snů: Eiger, Schreckhorn a místními nejoblíbenější Wetterhorn. Dokonce se přiblížíme na dosah k rozervanému ledovci Grindelwaldgletscher.
Ještě před Grindelwaldem zvědavě následujeme směrovku s nápisem „Mountain-bike-parcour“, která nás přivádí k vyznačenému okruhu v lese pro příznivce náročných mountain-bikových terénů. Tento jednoduchý nápad nachází řadu příznivců, soudě podle vyjetých stop. Trasa vede po úzkých pěšinách, lesních cestách, nevyhýbá se však ani kamenům, kořenům a tu a tam překvapí záludnou ostrou zatáčkou, úzkým průjezdem mezi stromy.
S pocitem, že se ještě máme co učit, opouštíme „parcour“ a po silnici sjíždíme bez jediného šlápnutí až do mondénního lyžařského střediska Grindelwald (1034 m n. m.). Krásu zdejší krajiny vyzdvihují dominanty zvučných jmen, zejména slavné „trojhvězdí“ Eiger, Mönch a Jungfrau, pod nimiž se nacházejí velmi zajímavé lyžařské terény o celkové délce více než 300..
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jungfrau a Adelboden