Národní park Kakadu - Ledňáček azurový

Národní park Kakadu – podivuhodná přírodní pokladnice

Jestli se někomu zaručeně rozbuší srdce ve chvíli, kdy projede kolem nápisu Národní park Kakadu, je to zcela jistě ornitolog, entomolog, herpetolog či botanik. Národní park zapsaný na seznamu Světového dědictví UNESCO, který leží asi 170 km jihovýchodně od Darwinu, totiž na svém území téměř o velikosti Slovinska oplývá největší rozmanitostí ekosystémů na australském kontinentu. Navrch disponuje divokou, neporušenou krásou. Rozeklané rokle s vodopády, řítícími se z útesů až 300 m vysokých, se tu střídají s bažinatými nížinami a zatopenými mokřady plnými ptáků a ryb. Nekorunovaným vládcem těchto končin pak je krokodýl mořský, místními láskyplně přezdívaný „saltie“.

Austrálie se pyšní více než pěti stovkami národních parků a rezervací, národní park Kakadu však mezi nimi zaujímá naprosto unikátní postavení. Na jeho území o rozloze téměř 20 000 km2 bylo doposud zaznamenáno přes 10 000 druhů nejrůznějšího hmyzu, více než 280 druhů ptáků (třetina všech australských ptačích druhů), přes 70 druhů savců, 117 druhů plazů a více než 2000 druhů rostlin. V národním parku najdeme všechny základní krajinné typy tropické Austrálie – pobřežní mangrovníkové porosty při zálivu Van Diemen s širokými deltami řek na severu, jižní travnaté nížiny s močály a billabongs – slepými rameny řek, která se časem změnila v jezera, monzunové lesy, skalnatá úbočí zlomového pásma porostlá eukalypty a také vyprahlou, kamenitou náhorní plošinu typickou pro východně ležící sousední Arnhemskou zemi. Kromě toho je národní park významnou uměleckou galerií. Původní obyvatelé Austrálie tu na skalních stěnách v masivech Ubirr Rock či Burrunggui (neboli Nourlangie Rock) zanechali v podobě maleb fascinující svědectví o minulých tisíciletích.

Národní park Kakdu - mokřady Yellow Water
Mokřady Yellow Water

Stejně jako celý sever Austrálie, i území parku dvakrát do roka podléhá drastické změně klimatu – střídání období sucha a dešťů. Od prosince do dubna tu spadne téměř 90 % všech ročních srážek, řeky se vylijí z břehů a z podstatné části parku se stane neobyvatelná mokřina. Průměrná teplota stoupne až na 37 °C, vlhkost vzduchu někdy dosahuje i 100 %, takže máte pocit, že jste se ocitli v pořádně roztopené prádelně. Přesto, nebo právě proto, by alespoň základní prohlídka parku neměla chybět v itineráři žádného cestovatele.

Jeho Veličenstvo krokodýl
Do parku se lze dostat dvěma způsoby: po silnici č. 36 (Arnhem Highway), která vede přímo z Darwinu, hlavního města státu Severní teritorium. Končí v městečku Jabiru, kde se ostře stáčí na jih a mění se v silnici č. 21 (Kakadu Highway), která cestovatele zavádí především do jižní, nížinné oblasti Yellow Water – unikátního mokřadu o rozloze několika desítek km2.  Na vrcholu potravní pyramidy tu trůní krokodýl mořský, největší plaz žijící na Zemi, a to už 200 mil. let. Své až šestimetrové tělo dokáže skrýt i v pouhých 30 cm výšky vodního sloupce. Prudkým vymrštěním zaútočí na kořist, která se neopatrně přiblíží…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Austrálie

Národní park Kakadu