Narozeniny královny

Už jste někdy slavili narozeniny, na které přišlo více než milion gratulantů? Ne? Není se čemu divit, něco takového je možné jedině poslední dubnový den v Nizozemsku, kdy se slaví narozeniny královny, které jsou zároveň státním svátkem.

Současná královna Beatrix je mezi Nizozemci nadmíru oblíbená, což mimo jiné dokazují i zaplněná náměstí a spousta nevázaného veselí při oslavách. Fakticky se narodila již v lednu. V poslední dubnový den slavila své narozeniny její matka, královna Juliana, a při těch jedenasedmdesátých také předala pomyslné žezlo své dceři. Ta pak ponechala stejné datum státního svátku z úcty ke své matce, ale také z praktických důvodů, neboť oslavy v lednu by nebyly tolik příjemné jako v hřejivých paprscích jarního slunce.

Slaví se ve všech nizozemských městech, ale nejvíce bujaré a navštěvované oslavy se odehrávají v Amsterdamu. Již od brzkého jitra korzují městem první nedočkavci. Samozřejmě v oranžovém, což je nizozemská státní barva, historicky symbolizující spojení s královským rodem Oranžských. Obchodníci a stánkaři jsou na oslavy dokonale připraveni a nejrůznější zboží v oranžové barvě doslova přetéká z pultů. Jsou tu k vidění nejen tradiční trika, kšiltovky, ale i ohromné brýle, kožichy, boa či roztodivné klobouky. Do oběda se po všem jen zapráší, stejně jako po pivu, které se prodává přímo z palet v balení po šesti kusech.

V poledne už ulice praskají ve švech. Hlavním cílem lidí všech věkových kategorií je bavit se – zamračení nebo nevrlí jedinci nejsou v tento den vítáni. To nejhezčí se odehrává především na kanálech. Po vodě míří do samého centra oslav lodě obsypané hrozny lidí a vybavené dokonalou zvukotechnikou. Každá loď má svého „dýdžeje“ a z reproduktorů se line dunivá hudba v maximální hlasitosti. Na lodích se odehrávají ty nejbouřlivější oslavy, tančí se tam a konzumují hektolitry piva. Na nábřežích tohle hemžení sledují spousty návštěvníků pohupujících se do rytmu. I tady se pije pivo, jedí se oblíbené hranolky s majonézou a hamburgery, kouří se spousty „jointů“, kterými je město také proslavené. Posádky některých plavidel jsou připraveny v maskách, například pirátů, a neváhají vystřelovat oranžové dýmovnice. Odpoledne už nejsou ucpané jen ulice, ale i vodní kanály, kde stovky lodí čekají na průjezd úzkými průplavy nebo pod mosty. V tu chvíli už není rozdílu mezi souší a vodou.

V postranních ulicích zároveň probíhá bleší trh. Obyvatelé Amsterdamu vynášejí vše nepotřebné a spousta kuriozit se dá koupit za velmi lidové ceny – obrazy, busty různých politiků včetně Lenina, odznaky, metály, lampy a jiné starožitnosti, oblečení z druhé ruky, opravdu všechno možné i nemožné. Kolem pak jsou nafukovací strašidelné hrady pro děti, pouťové atrakce, stánky se sladkostmi, květinami, nechybějí ani cibule tulipánů. Další součástí spontánního veselí jsou malé stánky s mezinárodním občerstvením. Den královnin narozenin je tak jedinečnou příležitostí ochutnat kulinářské dobroty z celého světa. Vůně se linou ze všech koutů a člověk neví, kam se vrhnout dřív.

Nepřehlédnutelný je také hluboký patriotismus, který dávají najevo vázankou, stužkou nebo státní vlajkou namalovanou na tvářích, vlajky pochopitelně zdobí rovněž všechny domy. Důkazem pohodového dne, který si každý užije podle svého gusta, je nejen spokojenost, ale také slušnost, která provází celé hemžení. A to se tu pravidelně setkává více než milion lidí. Dokážete si představit, že by podobný počet Čechů slavil svůj národní svátek se stejnou vervou?