Největší vinařská oblast Francie a celého světa

Podíváme-li se na mapu oblasti Languedoc-Roussillon, zjistíme, že hranice pěstování vinné révy se téměř kryjí s hranicemi celé oblasti. S výjimkou nejvyšších kopců Pyrenejí jsme tu skoro všude na dohled od rozsáhlých vinohradů. A to i těsně u moře a slaných jezer, rozesetých tady podél mořských břehů. Zdejší vinice o rozloze více než 300 000 ha dávají skoro polovinu vína produkovaného ve Francii, až 20 % vín AOC a 70 % vin de pays.

Označení vin de pays (překládá se jako místní, zemské či krajové víno) se používá od roku 1979 a velice se osvědčilo nejen tady, ale v celé Francii. Výsledkem je, že kromě nejpřísnějších pravidel pro vína AOC (appellation d´origine contrôlée – doslova „kontrolované určení původu“) se i vin de pays musí také řídit stanovenými pravidly, včetně omezení výnosů a povinnosti  pravidelných ochutnávek. Každé z těchto vín má tak svou jasnou identitu a zachovává si regionální charakter. Budete-li chtít ochutnat v Čechách některé z vin de pays z oblasti Languedoc-Roussillon, hledejte v regálech viněty s označením Vin de pays d´Oc. K nejznámějším oblastem AOC pak patří Fitou, Corbières, Minervois, Limoux, Faugères, Saint-Chinian, Coteaux du Languedoc, Costières de Nîmes a Clairette de Bellegarde.

Vinařství v Languedocu i Roussillonu má předlouhou tradici, vínu se tu daří už víc než 2000 let. Nejprve Féničané, Řekové a pak i Římané tady pěstovali vinnou révu a také olivovníky. Římský historik Titus Livius opěvoval „víno plné světla“ z Limoux. Když víno odrůdy Mauzac nalejete do džbánků s korkovým uzávěrem, samovolně unikající bublinky tvoří na povrchu jakousi jemnou pěnu. Toho si první všimli benediktini v klášteře Saint-Hilaire-de-l´Aude v roce 1531, nechali víno dokvasit v lahvích a začali vyrábět šumivé víno. Teprve o 150 let později jinde, v kraji Champagne, jiný benediktinský mnich, Dom Pérignon, „vynalezl“ šampaňské. A tak se právem zdejší vinaři dodnes chlubí tím, že to bylo právě tady, kde se vymyslelo a popsalo první šumivé víno na světě. Pod označením Blanquette de Limoux se dodnes úspěšně vyrábí například ve vinařském družstvu Aimery právě v Limoux, kde vám při prohlídce a ochutnávce zd…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jižní Francie