Nejzápadnější na Loiře

Nejdelší francouzská řeka, královská Loira, hrála mnohokrát významnou roli v dějinách země. V jejím širokém údolí vyrostly pevnosti a zámky, jež sloužily panovníkům k obraně před nepřáteli, ale také jako místo odpočinku, bujarých radovánek a milostných pletich. Nádherné stavby, začleněné do přírodního prostředí, dnes vítají tisíce návštěvníků. K méně známým, vzdáleným obvyklých okružních turistických cest, patří zámek Goulaine, nejzápadnější z těch, které se do exkluzivní společnosti „zámků na Loiře“ počítají.

Leží necelých 20 km od Nantes, ve vinařském kraji úrodného údolí Loiry. Rodina téhož jména ho s výjimkou let 1788 až 1858 obývá již téměř celé tisíciletí. Jedním z nejznámějších předků nynějšího zámeckého pána byl Mathieu de Goulaine, jenž v roce 1149 působil ve funkci velitele města Nantes. Přispěl k uzavření mírových dohod mezi králi Francie a Anglie, za což mu oba udělili právo užívat znaky ze svých královských erbů: leopardy a lilie.

Na nádvoří zámku se vchází mohutnou Archivní věží, která byla součástí obranného systému. Jak její název naznačuje, rodina v ní uchovávala své archívy. Hlavní budova byla postavena na konci 15. století na základech středověkého hradu. Na obou koncích ji zdobí věže, z nichž jedna nese jméno dcery lorda Goulaina Jolandy. Zatímco se zúčastnil křížové výpravy, mladá dívka úspěšně řídila obranu zámku proti Angličanům. Otec ji po svém návratu za odvahu a statečnost povýšil do rytířského stavu.

Hlavní budovu zámku doplnila v 17. století dvě křídla. V jednom z nich sídlí stálá výstava, která jedinečným způsobem představuje historii výroby slavných francouzských sušenek značky LU. Rodinný příběh se začal odvíjet v roce 1846 sňatkem pana Lefevra a slečny Utile, kteří si otevřeli v Nantes první obchod s trvanlivým pečivem. Jejich syn Louis Lefevre-Utile rozjel výrobu sušenek ve velkém a z iniciál příjmení rodičů vytvořil značku firmy, která přetrvala do dneška. V roce 1880 se rozhodl podpořit prodej sladké pochoutky plakáty, které vytvořili známí malíři, mezi nimiž nechyběl Alfons Mucha. Ilustracemi také nechal ozdobit plechové krabičky na sušenky. Louisovi následníci v započaté tradici pokračovali, a tak touto ojedinělou formou zaznamenali historii společnosti, která dodnes patří k největším producentům sušenek ve Francii.

Dalším lákadlem pro návštěvníky zámku Goulaine je skleník s mnoha desítkami tropických motýlů. Pocházejí z chovných středisek v Asii a Jižní Americe, odkud cestují ve stadiu kukly, které umožňuje přečkat přepravu na tak velkou vzdálenost. Zvláště dětem se líbí, když jim pestrobarevní krasavci o velikosti dlaně dospělého člověka létají kolem hlav.