Nemastné neslané, ani ryba, ani rak, ani takový, ani makový, nic moc… Tak by se dalo přeložit libozvučně znějící španělské „ni fu ni fa“. nemastné neslané však na Tenerife není nic. Ani jídlo, ani jeho obyvatelé. Ty bychom naopak mohli po španělsku nazvat „muy salados“, velmi příjemní, milí, se smyslem pro humor, s jiskrou v oku. Nemastný neslaný je pouze a jedině spolek maškar, který si tuto legrácku dovolil ve svém názvu, ale i jeho členové jsou pravým opakem.
Povahu dnešních obyvatel, kteří jsou jakousi směskou poloostrovních Španělů, Kubánců, venezuelců, Chilanů a všech evropských dobrodruhů, kteří si tento ostrov zamilovali a usadili se zde, vyjadřuje nejlépe logo, které používá místní centrála pro cestovní ruch. Tvoří ho ondřejský kříž představující Tenerife jako místo, kde se protíná evropský, africký a americký kontinent – kříž spojení a setkávání. Prohnutá linka pod křížem znamená úsměv a hlavně krásy ostrova. Barva loga v teplých hnědých odstínech dává najevo, že každý, kdo sem přijede, bude přijat s otevřenou náručí a Tenerife mu nabídne to nejlepší. Vskutku výmluvné logo. Slibuje, že si na ostrově užijete, a to hlavně díky setkání s jeho obyvateli. Například v únoru na karnevalu v Santa Cruz, který je jedním z nejvýznamnějších ve Španělsku.
Karneval na Tenerife se koná ve všech městech a městečkách, ale zvláštního významu a velikosti nabývá na dvou místech. V hlavním městě Santa Cruz a v blízkém Puerto de la Cruz. Karneval v hlavním městě byl dokonce v roce 1980 jako jediná slavnost na celých Kanárských ostrovech prohlášen za kulturní událost mezinárodního významu. Od poloviny ledna do poloviny února město žije jen a jen karnevalem. Jeho nedílnou součástí jsou skupiny maškar zvané murgas. Putují městem pěšky nebo na alegorických vozech a přitom tančí, zpívají satirické odrhovačky nebo předvádějí různé krátké scénky, kterými se trefují do nešvarů doby. Nejstarším takovým spolkem je Afilarmónica Nifú-NiFá neboli zjednodušeně Fufa. Vznikl v 50. letech a jak sám název říká, nejde o filharmonii, nýbrž o její hudební opak. Tato kapela, která kvůli nouzi hrála ve svých začátcích pouze na nástroje zhotovené ze sudů od sardinek, zátek od lahví a plechovek, má ke skutečné filharmonii daleko, i když dnes její členové hrají na skutečné nástroje. Oblečeni byli a stále jsou jako cirkusoví klauni a původně nosili pěkně dlouhé navoskované kníry, takže se jim říkalo „knírači“. Dnes jedna z nejlepších karnevalových satirických kapel paroduje slovní spojení a jmenuje se NiFú-NiFá, „ani takový, ani makový“. Je to však jen slovní hříčka, protože tato skupina maškar srší vtipem a nápady. Hned první rok, kdy fungovala pod tímto jménem, dostala ocenění jako nejlepší murga karnevalu v Santa Cruz. V té době se však karnevalu říkalo zimní slavnost, protože frankistický režim nerad viděl a slyšel, že by se lid příliš veselil, natož aby něco či někoho oficiálně kritizoval. Tehdy Fufa dostala za svoje vystoupení celých 3000 peset, v dnešním přepočtu asi 22 eur.
Karneval v Puerto de la Cruz je obdobný, ale má jednu zvláštnost. Poté, co je na Popeleční středu pohřbena papírová sardinka v nadživotní velikosti, a po následném průvodu, který je apoteózou karnevalu, se koná mužský maraton Mascarita Ponte Tacón, doslova „Maškaro, nazuj si podpatky“. Stovky mužů obutých do lodiček s minimálně osmicentimetrovými podpatky musí proběhnout co nejrychleji dlážděnými ulicemi…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tenerife