Nîmes

V létě vyprahlé, leč půvabné a přívětivé město Nîmes na severu kraje Languedoc-Roussillon se proslavilo po celém světě tím, co se někdy v jazykových kurzech uvádí na dokreslení zajímavého původu některých názvů. Když v roce 1850 ušil v San Francisku rakouský krejčí Levi Strauss první kalhoty z modré hrubé látky, do té doby obvykle používané jen na lodní plachty, začalo se jim říkat džíny a oné látce denim. Jak to souvisí s Nîmes? Vědělo se, že se látka dováží do Ameriky z přístavu Gênes (italský Janov, vyslovovalo se „džín“) a že se vyrábí a prodává v Nîmes (francouzsky de Nîmes – vyslov „denim“).

 Languedoc-Roussilon byl odedávna centrem rozsáhlé textilní výroby. Dnes už je však zachována pouze umělecká a řemeslná produkce, jinak se o plátenictví dozvíte v mnoha zdejších  muzeích. I další ze známých tradičních výrobků, katalánská letní plátěná obuv s podrážkami ze svazků provázků, zvaná espadrilles, je k mání spíše jako „Made in China“ než z městečka Saint-Laurent de Cerdans, kdysi centra domácké výroby, kde je dnes, jak jinak, Musée de l´Espadrille. Pokud budete v Le Midi, kupte si kultovní espadrilly, vezměte si onošené džíny z denimu a bílé tričko – budete chic

Přesně takhle oblečeného, navíc se slaměným kloboukem na hlavě, jsem měl to štěstí vidět za jeho života zblízka Pabla Picassa. Bylo to také moje první setkání s tauromachií, jakýmsi kultem býka. Tehdy se říkalo, že slavný malíř nechybí nikdy na žádném býčím zápase v Le Midi. Bylo to právě v Nîmes, v proslulé římské aréně, na jednom ze čtyř míst v Le Midi, kde bylo ve Francii povoleno pořádat býčí zápasy přesně podle tradice z doby aragonských králů, ze 13. stol. Tehdy se poprvé objevila zmínka o mata-toro (muž, který zabije býka). Tato tradice přetrvává dodnes a oslav v Nîmes se můžete zúčastnit v únoru o karnevalu, v září při vinobraní a hlavně o Letnicích (Svatodušní svátky, letos 19.–24. května). Tato nejslavnější féria přiláká každoročně přes milion návštěvníků! Jen málokdo se ale dostane do arény na ty pravé býčí zápasy, při nichž se zvířata i usmrcují. Většina odvážných pokouší štěstí a hledá adrenalin v ulicích města při abrivados či encierros, kdy se býci vypustí do ulic a začne nebezpečný úprk, nebo když se odvážlivci, oděni celí v bílém, v malých oplocených prostranstvích snaží sejmout býkovi z rohů červené mašle a pentle. Každé kolo trvá čtvrt hodiny a odměny úspěšným pocházejí z peněžních sázek vybír…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jižní Francie