Opava - Bývalý obchodní dům Breda

Opavské zajímavosti

Opava je spojena s mnoha zajímavými postavami a událostmi. Některé si vybavíme docela snadno, jiné budou pro leckoho určitě překvapením.

Asi vůbec nejslavnějším opavským rodákem je Petr Bezruč. Autor, jemuž stačila jediná básnická sbírka, aby se natrvalo zapsal do učebnic literatury, přišel na svět jako Vladimír Vašek v roce 1867. Svůj literární pseudonym si zřejmě vytvořil ze jmen dvou velmi blízkých osob. Ondřej Boleslav Petr byl jeho nejlepší přítel, který spáchal sebevraždu z nešťastné lásky, Doda Bezrutchová byla Vaškovou velkou láskou, která ale odmítla jeho žádost o ruku. Onou sbírkou jsou Slezské písně, poprvé vydané knižně pod tímto názvem roku 1909, i když značná část básní vznikla už o 10 let dříve a mnohé z nich byly v roce 1903 publikovány časopisecky. Slezské písně drží primát nejpřekládanějšího českého básnického díla, alespoň některé básně byly přeloženy do více než 40 jazyků. Kuriozitou je, že přes mezičlánek v podobě překladu do esperanta vyšly některé básně třeba v maltštině, čínštině či korejštině. Dům v Ostrožné ulici, kde se Bezruč narodil a v prvních letech svého života žil, vzal zasvé na konci 2. sv. války. V domě postaveném na stejném místě po válce, je od roku 1956 Památník Petra Bezruče, jedna z expozicí Slezského zemského muzea.

Další známou opavskou rodačkou (1910) byla Friederike Victoria Gessnerová. Tohle jméno málokomu něco řekne, ale když doplníme, že světové proslulosti tato dáma dosáhla jako Joy Adamsonová, už to bude lepší. Kniha Příběh lvice Elsy, film Volání divočiny, vyprávění o lvici, kterou manželé Adamsonovi vypiplali z několikatýdenního mláděte a pak ji vrátili zpátky do volné přírody. Friederike pocházela z německé rodiny, v Opavě žila do svých 12 let, kdy se po rozvodu rodičů přestěhovala ke své milované babičce do Vídně. Se svým prvním manželem židovského původu odtamtud uprchla před Hitlerem do Keni. Cestou se seznámila se svým druhým manželem, který může za pojmenování „Joy“ a také za to, že se z jeho ženy stala vynikající kreslířka, jež vytvořila stovky kreseb keňských rostlin a také příslušníků různých místních kmenů. Ani tohle manželství nevydrželo dlouho, po šesti letech se Joy vdávala potřetí, tentokrát za strážce zvěře George Adamsona.

K pozoruhodným ženám spjatým s Opavou patří také Cäcilie Wendtová. Narodila se tu v roce 1875 a stala se první dívkou, která odmaturovala na opavském německém gymnáziu, a následně vůbec první ženou na rakouských univerzitách, která byla promována doktorkou filozofie. Cäcilie studovala ve Vídni matematiku, fyziku a filozofii. Po studiích se věnovala…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Opavské Slezsko