Památné stromy

Není jednoduché spočítat, kolik památných stromů roste v Českém ráji. Jen to zkuste: dub letní za rybníkem Oběšenec, dvě lípy srdčité na návsi v Malé Lhotě, 31 jírovců maďalů na návsi na Mužském…Až se dostanete k číslu 692, přestaňte počítat – právě tolik jich má aktuálně pod svou ochranou správa CHKO. Památné stromy ale najdete i mimo hranice chráněného území, jen třeba v Turnově jich roste dalších sedmašedesát.. 

Asi nejznámější ze všech je Semtinská lípa. Téměř 300 let stála u silnice ze Sobotky na Kost a tvořila voňavou dominantu krajiny. Fráňa Šrámek, Jaroslav Seifert, Karel Čapek i Jarmila Glazarová – ti všichni ji shodně opěvovali. „Semtinská lípa se dívá přes dozrálá žita na Trosky a Trosky na Semtinskou lípu, neboť není známo, kdo z obou je starší,“ napsal například s trochou nadsázky Karel Čapek. Kdy byla lípa přesně vysazena, totiž nikdo neví. Odhaduje se ale, že kolem roku 1720. O necelých 300 let později měla obvod kmene osm metrů a dosahovala výšky 35 m. Dne 27. 5. 2000 však přišla prudká vichřice, která lípu zcela zničila. Dnes můžete cestou ze Sobotky na Kost vidět už jen její torzo. Hned vedle se ale zelená nově vysazená lípa, která se snad stane její „náhradnicí“…

Další „kolegyně“ Semtinské lípy – lípy srdčité – rostou v Troskovicích, na Vyskři, v Libošovicích, unikátní alej se 121 chráněnými lipami také lemuje frekventovanou silnici, která spojuje Turnov a Sedmihorky. Asi největší koncentraci památných stromů vzhledem k počtu obyvatel má malebná Vesec u Sobotky. Stálých obyvatel je tu 26, památných stromů na návsi 17. Zvláštní historii má stříbrný topol před roubenkou č. 15. Je totiž přinejmenším třetím v řadě na stejném místě. Neví se, kdy tu byl vysazen poprvé, ale dochoval se zápis, že v roce 1867 byl před tímto domem pokácen vzrostlý topol, jemuž se všeobecně přezdívalo „Oliva“. O dva roky později pak tehdejší majitel chalupy Václav Macoun vysadil na stejném místě topol nový. Od té doby trvá tradiční „povinnost“ majitelů sázet před stavením topol a starat se o něj. Ten současný vysadil v roce 1978 Jan Šimůnek mladší. Topol přečkal i dva údery blesku v roce 2006 a ve svých třiceti letech dosáhl metr dvacet nad zemí obvodu kmene téměř čtyři metry.

Nejvíce chráněných stromů pohromadě však najdete v arboretu Bukovina u Hrubé Skály. Bylo založeno v letech 1860–1862 a jeho základ tvořilo 35 různých druhů stromů dovezených především ze Severní Ameriky. Dnes se tu nachází 400 chráněných borovic, douglasek, buků, dubů, jedlí, javorů, lip, jedlovců či zeravů.

Za nejstarší památné stromy v Českém ráji se v současnosti považují dub letní v autokempu Sedmihorky, tis červený v Dolních Zbirozích a lípa srdčitá v Bosni, kterým by dohromady mělo být kolem devíti set let.

Co je to ale ve srovnání s tatobitskou lípou, o které se už generace povídá, že je tisíciletá. Legenda vypráví, že v ní jsou zaklety duše manželů, kteří sbírali a brousili drahé kameny z nedalekého Kozákova, a založili tak slávu této kamenonosné hory. „Ať nekácí, kdo nesázel,“ pravili, když lípu na počest své lásky sázeli. A tak tam stojí, prý už tisíc let…

Další články z vydání o Českém ráji zde