Nejvíce ve Švédsku uvidíte, pokud budete cestovat autem. Silniční síť je dokonalá, vzdálenosti ale obrovské, a tak musíte počítat s tím, že za volantem strávíte hodně času.
Zvyknout si také musíte na poněkud vyšší cenu paliv, která se pohybuje v přepočtu kolem půldruhého eura. Levnější jsou pumpy bez jakékoliv obsluhy, kde načerpáte po zaplacení platební kartou v automatu. Důležité je mít rozsvícená světla po celý den a dodržovat rychlostní omezení, což je v obci 50 km/h, mimo obec 70 km/h a na dálnicích pak 110 km/h. Jízda po kvalitních silnicích vám bude možná připadat poněkud nudná, ale zase ušetříte, protože i tak silný vůz, jakým byl náš Opel Zafira, má při dodržování rychlostního limitu nízkou spotřebu. Švédští policisté jsou prý přísní a nekompromisní, a tak se ani nedoporučuje předpisy jakkoliv porušovat. Řidiči jsou ve Švédsku mnohem ohleduplnější, automobilová doprava působí ve srovnání s Českem mnohem klidněji a bezpečněji. Příjemné také je, že ve Švédsku, s výjimkou center velkých měst, najdete vždy dostatek místa na zaparkování, za něž se většinou neplatí. Na odpočívadlech u silnic, u benzinových pump, u všech turistických památek i běžně ve městech jsou až na výjimky čisté záchody, jejich použití je zdarma.
S ubytováním si ve Švédsku nemusíte dělat velké starosti. Po celé zemi jsou rozesety kempy, veřejná tábořiště a mládežnické hostely, kde zaplatíte přijatelné částky. Se stanem najdete místo v kempu i ve vrcholné sezoně, tedy v červenci, v nejhorším případě můžete využít práva Allemansrätt, jež umožňuje volný pohyb v přírodě, i po soukromé půdě, při zachování soukromí místních obyvatel, zpravidla 150 m od nejbližšího domu, a pravidel bezpečnosti. Mnohem pohodlněji ale budete nocovat v chatičkách, které stojí takřka ve všech větších kempech. Většinou jsou v nich 4 lůžka, často palandy, vařič, lednička a potřebné nádobí. Povlečení si ale musíte dovézt vlastní, případně zapůjčit v kempu, cena je však nepřiměřeně vysoká. Sociální zařízení je společné, ale čisté, s teplou vodou, za níž se někde platí vhozením mince do automatu. Cena za takovou chatku je obvykle 500 švédských korun. Nám se ještě více osvědčilo ubytování v soukromí, v apartmánech či celém domku. I v tomto případě zpravidla musíte také použít vlastní povlečení, máte ale k dispozici vlastní sociální zařízení a více soukromí. Švédové označují ubytování v soukromí nápisem RUM neboli pokoj, pokud k ubytování nabízejí i snídani, je to RUM & FRUKOST. Cena za ubytování pro rodinu se pohybuje kolem 500 švédských korun, snídaně ji ale výrazně zvyšuje.
Stravování ve Švédsku vyjde poměrně draho. Za přijatelné ceny se najíte v pizzeriích, případně v síti restaurací Rasta, jež najdete u benzinových pump. V době oběda mezi 11. a 14. hodinou nabízí téměř každá restaurace denní menu, jehož cena se pohybuje kolem 80 švédských korun. Dostanete tak třeba domácí specialitu pytt-i-panna, na pánvi osmahnuté, na kostičky nakrájené brambory se šunkou, nebo chutné masité jídlo, salát, chléb, studenou vodu a kávu. Jídla z jídelního lístku už jsou mnohem dražší. Příliš se také nevyplatí využívat stánky s občerstvením, které nabízejí například párky s bramborovou kaší či chlebem nebo hamburgery. S nápojem obvykle zaplatíte víc, než byste utratili za polední menu. Na regálech švédských supermarketů najdete všechno, nač si jen vzpomenete. Ceny však musíte vzhledem k našim násobit dvěma. Když si budete vybírat chleba, vězte, že ten nejlevnější je sladký, což poznáte podle toho, že ve složení výrobku najdete slovo sirap. Chléb bližší českému je označen slovem usotäp – nepřislazený. Pokud vás zase překvapí relativně levné pivo v plechovkách, nezapomeňte, že obsah alkoholu dosahuje maximálně 3,5 %. Silnější dostanete pouze ve specializovaných prodejnách s alkoholem.
Další články z vydání o Švédsku zde