Pobřeží Dorsetu

Jihozápadní Anglii, snad nejromantičtější a nejdivočejší část této země, snadno obejdete pěšky. Podél pobřeží vede velmi dobře upravená turistická stezka značená symbolem žaludu. Měří ale tisíc kilometrů, a tak určitě není výletem na jednu dovolenou, a to nejen kvůli své délce. Nabízí totiž tolik zážitků z poznání výjimečných pobřežních scenerií, takřka neporušené přírody a bohatého kulturního dědictví v blízkém vnitrozemí, že se rozhodně vyplatí nespěchat. Trasa začíná na jihu v South Haven Point a končí v Minehead v národním parku Exmoor. Zvolíte-li tento směr, první míle vás provedou hrabstvím Dorset.                                                                

Pobřeží Dorsetu a východního Devonu, známé také jako Jurské pobřeží, představuje téměř kontinuální geologickou cestu pradávnou minulostí do období triasu, jury a křídy. Souvislý skalní masiv o délce pouhých 150 kilometrů se ve směru od západu k východu utvářel v období před 250 až 65 miliony let, je tedy jakousi konzervou času, obsahující 185 milionů let historie Země. Klasické pobřežní geomorfologické útvary a objevované zkameněliny, včetně dobře zachovaných stop dinosaurů a jejich kosterních pozůstatků, tak přispívají k poznání naší planety. Jurské pobřeží se díky tomu dostalo na seznam Světového dědictví UNESCO.

Jen pár minut trvá cesta trajektem z přístavu Poole na South Haven Point na poloostrově Purbeck. Napravo leží ostrov Brownsea, kde se v roce 1907 zrodilo skautské hnutí, když zde Robert Baden Powell zřídil první skautský tábor. Většinu pasažérů tvoří cyklisté a turisté s batohy na zádech. Kolaři se vydají po úzkých asfaltových silnicích lemovaných kamennými zídkami, za nimiž se na nízkých kopcích pasou ovce a koně a na vřesovištích rostou žlutě kvetoucí keře hlodáše. Lehce zvlněná krajina je poseta farmářskými domky s doškovými střechami. Pěší čeká cesta podél pobřeží, jež tvoří různě odolné horniny. Úpatí útesů z měkčích hornin moře vymílá, podemleté útesy se zřítí a vznikne zátoka. K nejpůsobivějším patří Lulworth Cove ve tvaru mušle, jež se nachází u vesnice West Lulworth. Odolnější skály zůstávají neporušené a vytvářejí mysy. Ani ty ale neuniknou neutuchající síle moře, jež na ně ve vlnách vrhá vodu s vymletými částečkami hornin a v úpatí útesů hloubí otvor. Když se jeskyně vymleté z obou stran mysu nakonec propojí, vznikne tunel, jakási velkolepá klenba, jakou je například vápencový oblouk Durdle Door, jenž zdálky připomíná hrbatého draka pijícího vodu. Po dalších milionech let neustálých útoků mořských vln se klenba zřítí a zanechá osamocený, impozantně vyhlížející skalnatý sloup. Takovou soustavou pilířů, oblouků a sloupů jsou působivé Old Harry Rocks na východním okraji Purbecku. Dalším zajímavým místem je Kimmeridge, kdysi dno hlubokého tropického moře, kde se nacházejí jedny z nejstarších hornin na poloostrově. Od vrcholku Tyneham Cap až k malé zátoce Chapman’s Pool se táhnou útesy živičné břidlice, známé také jako kimmeridgské uhlí. Před půl stoletím tady lidé začali těžit ropu. Na pláži z různě velkých šedočerných kamenů hledáme spolu s dalšími turisty zkameněliny. „Nejvhodnější doba na objevy je v zimních měsících, kdy rozbouřené moře omyje jemné bláto a jíl,“ doporučuje náš průvodce Tim Sanders.

Většina rodin v Dorsetu by prý mezi svými předky našla pašeráka. V příbězích na toto téma se objevuje jedna postava častěji než kterákoli jiná – Isaac Gulliver si vydobyl přídomek Král pašeráků. Jeho pistole je k vidění v Russell-Cotes Museum v Bournemouthu, údajně ale při své podloudnické činnosti nikdy nikoho nezabil. Pašeráky v tomto kraji vábila neobydlená vřesoviště, lesy, rokliny a močály, kudy nepozorovaně pronášeli čínské hedvábí, tabák z Ameriky i kvalitní brandy z Francie. Britská koruna proti nim vyslala vojáky, jimž v tomto kraji velel kapitán Lewis Tregonwell. „Jeho manželce místní podnebí dělalo náramně dobře. Vzduch tady voní mořem, rostou tu borovice, palmy a pestrobarevné květy. A tak si Tregonwellovi vystavěli tady na pobřeží letní sídlo a do odlehlého kraje si často zvali na návštěvu své přátele. Těm se zdejší příjemné klima také zalíbilo, a tak před dvěma stovkami let vznikl Bournemouth, jehož původní část tvoří viktoriánské domy někdejší londýnské smetánky a hotely pro hosty,“ přibližuje nám historii města místní kronikář John Walker. Město vystavěné na útesech věčně zpěněného moře svou atmosférou lákalo mnoho známých osobností. Spisovatelka Mary Shelleyová, autorka Frankensteina, si Bournemouth natolik oblíbila, že na hřbitově kostela svatého Petra nechala znovu pohřbít své rodiče a pod náhrobkem vedle jejího těla spočívá i srdce jejího manžela, proslulého básníka Percyho B. Shelleyho. Často sem jezdil i Oscar Wilde, Winston Churchill či Gerald Durrell. Pobýval tady také J. R. R. Tolkien, autor Pána prstenů, který zde během své dovolené v roce 1973 zemřel.

Další osobností Dorsetu je legendární Lawrence z Arábie. Vystudovaný historik z Oxfordu pracoval jako archeolog v Sýrii, kde se seznámil se životem Ara…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2

Pobřeží Dorsetu