Zatímco portugalská přímořská letoviska praskají v letní sezoně ve švech, po kopcích odlehlého severu se prohání spíše vítr než turisté. Přitom právě v této oblasti s divokou krajinou objevíte skutečné tradice této nádherné země.
Kraj Trás-os-Montes, což doslovně znamená Za horami, je sice nejchudší částí Portugalska, ale zato dokáže zanechat v návštěvníkovi nejsilnější dojem. Jako by zde přežívalo něco z atmosféry dávných dob, stále tu dominuje tradiční zemědělský a pastevecký způsob života. Zdejší vesničané hodně lpějí na tradicích a místní oslavy svátků patří k těm nejbarvitějším v zemi. I na tuto oblast začínají působit okolní vlivy, ale přesto pořád zůstává krajem tichých kamenných vesniček mezi žitnými poli, bažinami a kopci přírodního parku Montesinho.
Severní část Trás-os-Montes je hornatější s drsnějšími zimami, zatímco níže položená část kraje kolem řeky Douro má mírnější podnebí a daří se tam i vinné révě. Na jaře tu bíle kvetoucí mandloně skýtají jeden z nejkrásnějších přírodních obrazů v Portugalsku.
Ačkoliv se jedná o turisticky nejméně navštěvovaný kraj, funguje zde perfektní spojení. Jednoduše přiletíte přímou linkou z Prahy do Porta, odkud se můžete vydat dálkovou autobusovou linkou do správního centra oblasti, města Bragança, které je skvělým výchozím místem pro návštěvu parku Montesinho. Pokud si ale na Trás-os-Montes vyčleníte více času a vypůjčíte si v Portu auto, nebudete litovat.
Z Porta zamíříte směrem k městu Vila Real, které leží na soutoku řek Cabril a Corgo a je největší v celé provincii. Asi tři kilometry jižně od něj se schovává jedna z nejkrásnějších barokních památek v Portugalsku, zámek Casa de Mateus, o kterém se píše v samostatném článku. Za Vilou Real dostává krajina stále divočejší charakter. Pokračujte směrem k městu Chaves po silnici vedoucí malebným údolím řeky Corgo. Před Chavesem se zastavte v elegantním lázeňském městečku Vidago s krásnými parky, kouzelným palácovým hotelem a devítijamkovým golfovým hřištěm. Také samotný Chaves je již od římských dob lázeňským střediskem s horkými prameny. Římané tu postavili most přes řeku Tâmega, který je stále funkční a na jehož kraji najdete antický milník. Poslední úsek cesty z Chaves do Bragançy je obzvlášť malebný – silnice tu šplhá horskými průsmyky a vine se borovicovými lesy.
Bragança je odlehlé, ale velmi pěkné historické město obklopené pohraničními horami. Dominuje mu jedna z nejproslulejších pevností v zemi, ke které dojdete po patnáctiminutové procházce z centra. Uvnitř hradeb se zachoval jediný pětiboký Domus Municipalis v Portugalsku, na tomto místě probíhaly v dávných dobách diskuze tzv. dobrých mužů. V masivní gotické věži zachovalého hradu se dnes nachází muzeum mapující vojenské dějiny místního pluku. Z citadely je nejkrásnější výhled na město i okolí.
Za prohlídku stojí i moderní část města. Bragança je dnes živým studentským městem s několika vysokými školami. Také proto je zde spousta kavárniček a restaurací s příznivými cenami a široká nabídka nočních klubů a diskoték. Ve městě je informační středisko správy přírodního parku Montesinho, které poskytne turistům všechny potřebné informace včetně mapy, přehledu ubytování a možností kempování v této oblasti. Nejpohodlnější způsob, jak se dostat z Bragançy do parku, je autem…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Portugalsku