Pozapomenutý Tain

I když je Tain jedním z nejstarších skotských královských měst, městská práva mu zaručil již roku 1066 král Malcolm III., je překvapivě docela obtížné najít o něm v britských encyklopediích podrobnější informace, v mnohých o něm není dokonce ani zmínka! Královskou chartu však připomíná přímo v centru městečka zahrada s devíti sty růžemi, kterou v roce 1966, u příležitosti 900. výročí, slavnostně otevřelo Její Veličenstvo královna Alžběta, Královna Matka.

Malebné městečko se nachází v nejsevernějším hrabství Spojeného království – Highland. Tain se krčí v dlouhém úzkém zálivu Dornoch Firth na severovýchodním pobřeží Skotska. Ze tří stran jej obklopují divoké hory, ze čtvrté, z východu, se otevírá volný pohled na moře. Vzdušnou čarou je vzdálen jen 44 mil severně od Inverness, mnohem známějšího správního centra hrabství.

Nejznámějším místním rodákem je svatý Duthus (známý také jako Duthac). Narodil se kolem roku 1000 a zemřel v roce 1065 v Armaghu, jenž se nalézá v dnešním Severním Irsku. Jeho ostatky byly převezeny zpět do Tainu v roce 1253 a roku 1419 byl svatořečen. Právě jemu je zasvěcena nejstarší budova v Tainu – kaple postavená již na přelomu 11. a 12. století, dnes je z ni však jen ruina. Ve středověku se stalo městečko významným poutním místem. Například skotský král Jakub IV. v letech 1493 až 1513 každoročně navštívil Tain a poklonil se ostatkům svatého Duthuse.

Nejslavnějšímu rodákovi je zasvěcen také místní hřbitov. A právě na něm najdeme i připomínku Československa. Tain se totiž zapsal rovněž do našich moderních dějin. V srpnu 1944 se letiště vzdálené asi osm kilometrů od městečka stalo sedmou a poslední operační základnou 311. československé bombardovací perutě britského Královského letectva.

„Dlouhý záliv i úzký poloostrov se jasně, velmi charakteristicky rýsovaly na oscilografech palubních radarů, což bylo velmi důležité pro přiblížení se k letišti za noci, v mracích nebo v mlze,“ vzpomínal kdysi příslušník slavné „třistajedenáctky“, pilot Jiří Osolsobě. „Tain představoval ztracenou vartu severu, ale existovala prý ještě daleko pustší a horší místa. Alespoň tu bude klidnější život válečný, žádní stíhači a žádný flak, patroly jako procházky, mysleli jsme si. Ale zmýlili jsme se. Na hlídková…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Skotsko

Tain