Procházka oceánem

Exkurze pod hladinu Akvárium, nejnavštěvovanější část muzea, má dvě křídla. V pravém se návštěvníci setkají s nejrůznějšími obyvateli tropických moří Indického, Tichého i Atlantského oceánu, v levé poznají život Středozemního moře. A je opravdu na co se dívat. V nádržích nejrůznějších velikostí se prohání na 250 druhů tropických ryb a více než 100 druhů šupinatých středomořských obyvatel Středomoří. Životní prostředí v akváriích pomáhají dotvářet stovky druhů bezobratlých živočichů.
Scenérie v jednotlivých akváriích jsou sestavené nejen velice vkusně, ale i vysoce realisticky, a t tak můžete spatřit např. klidnou písčitou tišinu obydlenou nenápadnými platýzi nebo třeba výjev z podmořské pěstírny slávek. Klenotem tropické části je velká nádrž se 40 tisíci litry vody, ve které pyšně trůní kus pravého rudomořského korálového útesu. Při jeho vyzdvižení z mořského dna a přepravě do Monaka asistoval celý tým školených specialistů. Technikům monackého akvária během celé akce pomáhali špičkoví odborníci na podmořskou biologii z univerzity v Nice. Obrovská snaha všech zúčastněných se více než vyplatila. Dnes lze v muzeu sledovat skutečný život na rifu se všemi jeho detaily. Spolu s korály se totiž do akvária dostali všichni ostatní drobní obyvatelé útesu – mořské houby, mnohoštětinatí červi, hvězdice, krabi, krevety, měkkýši a mnoho dalších živočichů.
Největší pýchou akvária je však žraločí laguna. Mamutí nádrž, dlouhá 9 m a hluboká 6 m, od sebe odděluje tropickou a středomořskou zónu akvarijních expozic. Svou výškou laguna zabírá celá dvě patra. Pro milovníky podmořského života jsou přichystaná čtyři obrovská okna, kterými mohou pozorovat tempo života uvnitř z různých stran a výšek. Průhledné panely jsou vyrobené ze speciální hmoty, největší z nich má tloušťku 35 cm. Na jedné straně laguny se skví živoucí korálový útes s desítkami tropických ryb a celými zástupy bezobratlých, druhá polovina je věnovaná živočichům volného moře. Majestátně tu proplouvají rejnoci, rychle se míhají žraloci a ze skulin mezi kameny vykukují dravé murény…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 11/2003

Další informace o Monaku naleznet zde: http://www.sopka.cz