Proměny ostrova Phu Quoc

Z ostrova Phu Quoc je to na vietnamskou pevninu vzdušnou čarou 45 km, zatímco k pobřeží Kambodže pouhých 15 km. Však také je i při průměrné viditelnosti Kambodža ze severního pobřeží ostrova vidět – jak horský masiv Bokor, tak i města Kampot a Kep. Kambodža, jejíž život se v minulosti nikdy příliš neorientoval na moře, se o ostrov kupodivu moc nezajímala, i když teoreticky se o něj občas hlásila. Dnes žije na ostrově asi 200 khmerských rodin, což je pouhý zlomek z celkového počtu asi 100 000 obyvatel. Až do francouzské kolonizace byl ostrov obydlen jen řídce, ještě v 80. letech 19. stol. tu nežilo víc než tisíc lidí. O století dříve se zapsal ostrov do vietnamských dějin, když zde v době tzv. taysonského povstání našel útočiště Nguyen Anh, jenž se posléze stal v roce 1802 sjednotitelem Vietnamu a prvním panovníkem poslední vietnamské královské dynastie Nguyen.
Phu Quoc je zdaleka největším ostrovem souostroví, které tvoří dohromady 22 ostrovů. Z celkové rozlohy 589 na něj připadá plných 567 km2. Je až s podivem, že ještě před nějakými patnácti lety platil za nepříliš atraktivní destinaci. Přímořské rezorty se tehdy daly spočítat na prstech a na ostrově byly vesměs jen mizerné, neasfaltované silnice. Zato více než 70 % jeho plochy pokrývaly panenské lesy. Když se proto na konci minulého desetiletí ve vietnamském tisku objevily návrhy na přetvoření ostrova v prvotřídní turistickou destinaci, znělo to dost nepravděpodobně – mnoho velikášských projektů zůstávalo v té době ve Vietnamu pouze na papíře. Tentokrát tomu tak ale nebylo.
Prvním překvapením byla místy až šestiproudá silnice vedoucí z hlavního města Zuong Dongu na severní pobřeží, do vesnice Bai Thom. Vzhledem k výrazně přírodnímu a venkovskému rázu ostrova působila nejdříve jako pěst na oko. Záhy k ní však přibyly další silnice na jih a před několika měsíci také na severovýchodní pobřeží. V roce 2012 bylo otevřeno mezinárodního letiště, na něž míří přímé lety nejen z Číny, ale od loňska i z Ruska, Skandinávie či Itálie…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 11/2019

Shopping Cart