Národní park Bokor

Park je velmi dobře dostupný díky nové asfaltové silnici, nejlepší je vychutnat si jeho krásy na motorce. Nejbližší město, ze kterého přijíždí většina turistů, je Kampot vzdálený pouhých 8 km. Cesta se vine v téměř hodinovém stoupání až na vrchol hory Bokor. Za pěkného počasí se za každou zatáčkou odkrývají nádherné výhledy do okolí. Kromě Kampotu se lze do národního parku dostat autobusem nebo v rámci placeného výletu z dalších turistických míst, například ze Sihanoukville nebo Phnompenhu. Návštěvníci se musí vybavit teplejším oblečením, protože teploty v těchto horách často klesnou i pod 15 °C.
Pro téměř celou jihovýchodní Asii je typické horké a vlhké klima. Není divu, že o místa, kde se dá trochu ochladit a nechat se ovívat čerstvým vánkem, je velký zájem. Své o tom věděli i francouzští kolonisté, pro které byla vedra v hlavním městě Phnompenhu často neúnosná. V roce 1917 proto vznikl plán postavit na vrcholku Bokoru horskou stanici, která by zároveň sloužila jako rekreační středisko.
Stavba komplexu Le Bokor Palace byla dokončena v roce 1925. Kromě dnes nejznámější a nejděsivější stavby z celého městečka, budovy hotelu a kasina Bokor Palace, se zde nacházely další ubytovací zařízení, taneční sály, restaurace, pošta, škola, vodárna i obchody. Nakonec zde vyrostlo celé městečko pro luxusní rekreaci francouzských kolonistů…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 8/2016

Další informace o Filipínách a zemích jihovýchodní Asie najdete na ASEAN.CZ