Co mají společného Santa Cruz a Puerto de la Cruz? Kromě slova kříž v názvu také velké mořské parky s bazény navržené slovutným lanzarotským architektem Césarem Manriquem. V obou se můžete koupat v klidné slané mořské vodě s oceánem bouřícím za vašimi zády. V případě Puerto de la Cruz je to o to důležitější, že město vlastně žádné velké pláže nemá, neboť na severním pobřeží ostrova spadá sopečné pohoří prudce do vod oceánu, a tak vytvoření umělého komplexu koupališť přijali místní s povděkem.
Na rozdíl od Santa Cruz je Puerto malé město, které takřka splývá s nad ním ležící Orotavou. Založil ho v roce 1603 Antonio Franchi Lutzardo, který na spojovací třídě Quintana u hlavního náměstí Plaza del Charco má svojí bystu. Zajímavé na tom je, že jde pouze o všeobecnou podobiznu jakéhosi španělského muže, nikoliv o věrný portrét zakladatele města. Už z názvu města je patrný účel jeho založení. Puerto znamená přístav, který ale až do roku 1706 nehrál žádnou významnou roli, protože jen o kousek dál leží Garachico, bývalý hlavní přístav severu. Ten byl však sopečným výbuchem zasypán a Puerto de la Cruz ochotně převzalo roli hlavního přístavu severního pobřeží ostrova.
Druhá příležitost pro Puerto de la Cruz přišla, když si ho v 19. stol. oblíbili angličtí obchodníci. Tenerife pro ně bylo levnější než napůl britská Madeira a poté, co zde anglická lodní společnost Yeoward Line vybudovala přístav, aby měla odkud vyvážet banány ve velkém, rozjeli se sem i angličtí turisté.
Třetím impulsem byl pak zákon o půdě, který v 50. letech 20. stol. umožnil využívat pozemky i pro turistické účely. A tak v části nazývané Llanos de Martiánez, kde dosud byly jen banánové plantáže či nehostinné a mořem bičované pláže, vyrostl komplex bazénů nazvaný Lago Martiánez. Výstavba měla dvě etapy. V první dokončené roku 1971 byl vybudován hlavní bazén Los Alisios nesoucí název podle větrů, které v červenci a srpnu příjemně ochlazují Tenerife. K němu se pak přidal komplex navržený Cesarem Manriquem, který citlivě skloubil další bazény a terasy s okolním oceánem. Celkem osm bazénů se slanou vodou, pět pro dospělé a tři pro děti, se denně vypouští a napouští, aby voda byla vždy čistá. K tomu jeden bazén klimatizovaný…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Tenerife