Rum

Jako je pro Čechy národním nápojem pivo a pro Moravany víno, je pro Dominikánce tradičním pitím rum. Zdejší nejlevnější bílý rum (blanco) je především základem různých koktejlů, zatímco zlatý (amarillo) a tmavý (aňejo) rum se pije čistý, ať již s ledem či bez. Místní specialitou je pak Mama Juana, všelék s chutí podobnou silnému portskému. Rum, koktejly i Mama Juana patří k ostrovu stejně jako doutníky, slunce a pláže.

Jednou z nejznámějších a nejběžnějších značek místního rumu je Brugal, s jehož logem se můžeme setkat nejen v obchodech a barech, ale díky reklamní kampani i na dopravních značkách podél silnic a na cedulích s názvy obcí. Místní přísloví Si tomas Brugal tu resuelve o Peleas praví, že když pijete Brugal, tak buď bojujete, nebo se milujete. Brugal a další dvě dominikánské značky, Barceló a Bermúdez, jsou společně známy jako „3 B“. Firma Brugal & Co. má svoji základnu na severu země, v Puerto Platě, kde lze navštívit i jednu ze tří hlavních výroben rumu v zemi.

Dlouholetá rodinná tradice firmy začíná v polovině 19. stol., kdy na Hispaniolu přichází Španěl Andrés Brugal Montaner, který získal zkušenosti s výrobou rumu na Kubě. Založil tady rumový byznys, který se záhy rozšířil po celém ostrově. Výrazně se podílel na ekonomickém rozvoji země a přispěl k zakládání dalších plantáží cukrové třtiny. Ta se na Hispaniole pěstovala už dokonce v 15. stol., kdy ji s sebou přivezli kolonisté s druhou Kolumbovou výpravou, ale s úmyslem získávat z ní cukr. Výroba rumu byla náhodně objevena až později, údajně při zkvašení zapomenutých nadrcených třtinových stonků. První záznam o vývozu rumu z ostrova do Španělska však pochází až z roku 1793. Současná výroba rumu se pohybuje kolem několika milionů litrů ročně, z toho firma Brugal dodá na trh přes půldruhého milionu litrů. Značná část celkové produkce se vypije přímo na ostrově. Časté popíjení rumu s sebou sice nese veselou náladu místních obyvatel, ale stojí i v pozadí kriminality a zhoubného alkoholismu.

Kvalita vyráběného rumu se v posledních padesáti letech výrazně zlepšila. Dříve se místnímu, podomácku vyráběnému rumu pochybné kvality říkalo Mata-Diablo (Ďábel-zabiják). Rumy, s nimiž se dnes návštěvník setká v barech a obchodech, však podléhají velmi přísné kontrole a patří bezesporu k jedněm z nejkvalitnějších a současně i cenově velmi dostupných rumů na světě. Kvalita rumu, který se vyrábí z třtinové melasy, pochopitelně záleží na řadě faktorů. Kromě kvality vstupních surovin je jedním z nejdůležitějších měřítek i doba jeho zrání v dubových sudech. Označení na lahvích není jednotné, ale například Brugal Aňejo je pětiletý, zatímco Brugal Extra Viejo je osmiletý. Většina tmavých rumů chutná nečekaně lehce, mají plné, často slabě dýmové aroma, prý s naznačenou chutí sušeného ovoce a tabáku. Popis chuti je však vždy značně subjektivní, a tak nezbývá, než různé rumy osobně vyzkoušet.

Bílé rumy jsou základem oblíbených koktejlů jako je piña colada, Cuba Libre, coco loco, mojito a řady dalších, bez nichž by Karibik nebyl Karibikem. Však nejeden návštěvník zdejších all inclusive letovisek se nechá ovládnout démonem opojení a celý pobyt mu uplyne v mlžném alkoholovém oparu, často po boku půvabné místní dívčiny lehčích mravů. Zejména pro Američany jsou právě tyto dvě rozkoše hlavními lákadly pro zdejší pobyt.

Pro Dominikánce jsou rum a koktejly součástí životního stylu, ale Mama Juana je cosi jako posvátný nápoj. Jeho základem je také rum (nejčastěji tmavý, ale bílý je také přípustný), do kterého se vyluhuje extrakt z různých bylin a stromové kůry. Tím vznikne jakási tinktura, která se někdy může podávat samotná, častěji se však upravuje přidáním červeného vína a medu. Původ samotného jména je trochu krkolomný a vychází z francouzského Dame Jeanne, žertovného označení demižonu. Ve španělsky mluvících zemích se jméno změnilo na Dama Juana a v Dominikánské republice dokonce na Mama Juana a familiérně na mamajuana. Nápoj, který se jmenuje podle nádoby, v níž zraje, se nejprve vyráběl jen podomácku, a tak není divu, že receptů existuje nepřeberné množství. V očích Dominikánců jsou všechny variace tohoto nápoje všelékem, který mimo jiné povzbuzuje i chuť k životu a milování. Je to místní afrodiziakum, a snad právě proto je na Hispaniole tolik dětí.

Další články z vydání o Českém ráji zde