Salcbursko na kole

Salcbursko na kole

Salcbursko na kole

Fascinující kombinace lehké jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z Tauernské cyklostezky, vedoucí od Krimmlerských vodopádů do Salcburku, nejoblíbenější cykloturistickou trasu v Rakousku. Obdobnou pohodu a snad ještě více přírodních zážitků nabízí sousední Enžská cyklostezka. Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou je však protkána mnoha dalšími, méně známými stezkami a panoramatickými silničkami.

Salcbursko od nás není daleko, a tak se tam můžete vydat třeba i jen na prodloužený cyklovíkend. Pokud si za východiště svých cest vyberete malebnou horskou vesnici St. Martin am Tennengebirge (949 m n. m.), kde se lze ubytovat např. v Pensionu Heidi, můžete se odtamtud vydat hvězdicovitě hned na několik krásných výletů.

Salcbursko na kole - St. Martin am Tennengebirge
Vynikajícím východištěm pro cyklistické výlety Salcburskem je obec St. Martin am Tennengebirge

Panoramatickou cestou do údolí Lammertal
Na rozjezd se nabízí půldenní výlet do překrásného údolí Lammertal podél téměř kolmých stěn horského masivu Tennengebirge a údolím Neubachtal. Nejprve pojedete po klesající silnici do sousední vesnice  Lungötz. V roce 1897 tam začala fungovat pila Kaindl, z níž se postupně vyvinul jeden z významných světových výrobců dřevěných materiálů a plovoucích podlah. Proslulost získala rovněž jako místo, odkud pochází Marcel Hirscher, nejúspěšnější sjezdový lyžař všech dob, vítěz 67 závodů Světového poháru, osminásobný celkový vítěz Světového poháru, držitel 3 olympijských medailí a 11 medailí z mistrovství světa, který vloni ukončil aktivní sportovní kariéru.

Za továrnou Kaindl odbočíme doprava do údolí Neubachtal. Orientace je snadná, přesto při cestě údolím sleduje značení MTB „04 Neubachtal Runde“. Na 9. kilometru vás čeká konec asfaltu i rovinatého profilu a rozkročí se před vámi Gosauský hřeben (Gosaukamm) s nejvyšším vrcholem Bischofsmütze (2458 m). Pohled na masiv, kterému místní přezdívají Salcburské Dolomity, vskutku bere dech.

Salcbursko na kole - Postalm
Postalm

Stejnou cestou se můžete vrátit do Lungötzu a za hotelem Lungötzer Hof odbočit kolem kapličky. Pojedete po cestě bezprostředně podél divokého horního toku říčky Lammer až k restauraci Lämmerhof, na jejíž terase se nabízí možnost občerstvení, případně si odtud lze prodloužit výlet k salaši Aualm. Od restaurace Lammertalerhof vystoupáte strmou lesní cestou po značení „MTB Panorama“. Na konci lesa se otevře opět nádherná scenerie Salcburských Dolomit. Po vskutku panoramatické horské silničce se dohoupete ke křižovatce nad St. Martinem. Odsud se nenasytní milovníci výhledů mohou vydat ještě k rázovité horské chalupě Karalm. Tříkilometrové stoupání každého odmění pohledy na chladivé vápencové stěny a na zelené louky s pasoucími se krávami všude okolo. Zde je to nejlepší místo na odpolední kávu a domácí štrúdl! Do St. Martina to nyní je opravdu jen z kopce. Ti, kteří objeli pouze základní okruh přes Lungötz a údolí Lammertal, mají na tachometru jen 15 km. Se zajížďkou do Neubachtalu se urazí 25 km, s Aualm 30 km a s vrcholovou prémií u chaty Karalm vydatných 41 km.

Po Postalmstraße do Abtenau
Další den se můžete vydat za výhledy na Postalm, jednu z nejrozsáhlejších náhorních planin v Alpách a největší svého druhu v Rakousku. Zdatnější si tam vyšlápnou z Abtenau přes Voglau po zvolna stoupající placené silnici Postalmstraße, která je však pro cyklisty zdarma a nabízí krásné pohledy do údolí směrem na Abtenau a protilehlý masiv Tennengebirge.

Salcbursko na kole - Masivu Gosaukamm přezdívají místní Salcburské Dolomity
Masivu Gosaukamm přezdívají místní Salcburské Dolomity

Z Postalmstraße odbočíte asi půl kilometru před horním parkovištěm doprava ke kapličce a k tradiční chatě Postalmhütte s možností občerstvení a samozřejmě i s výhledy. Pokračujete za závorou po značení „Runde 3“ k chatě Wiesleralm/Erlbachhütte (1361 m), od které se pěšky vydáte na vyhlídkový zatravněný vrchol Wieslerhorn (1603 m). Pěší túra zabere něco přes hodinu, což už je důvodem k malému občerstvení na salaši Wiesleralm. Přímo za chatou navštivte vyhlídku na jezero Wolfgangsee. Stejnou cestou se vrátíte k závoře, následovat bude technicky i přírodně úchvatný sjezd, při němž nepřehlédněte skryté vodopády a tůně, díky nimž je tato trasa za letních dní absolutně relaxující. Nenechte si uniknout ani soutěsku Zinkenbachklamm. Po 24 km se napojíte ve Voglau na hlavní silnici. Po ní musíte jet 2 km a odbočit na šotolinovou cestu podél potoka Schwarzenbach, která vás dovede zpět na parkoviště v Abtenau u dolní stanice lanovky na Karkogel. Zde, s 37 km v nohou, zřejmě svedete vnitřní souboj mezi okamžitým návratem do St. Martinu 20 km na kolech nebo posezením na svůdné terase zdejší restaurace…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Rakousko

Salcbursko na kole