Sicilské víno - letecký pohled na vinice

Sicilské víno

Podíl na úspěchu britské flotily v slavné bitvě u Trafalgaru v roce 1805 si připsalo i sicilské víno marsala, jež na příkaz admirála Nelsona pár let před tím nahradilo na lodích královského loďstva tradiční rum. Pečeť vítězného nápoje označovaného jako „Marsala Victory Wine“ ještě zvýšila jeho popularitu v Británii. A kdo nepil marsalu, jako by nectil britskou korunu.

Legendární admirál objednal marsalu pro britskou středomořskou flotilu poprvé v roce 1800 s tím, že, jak sám napsal, „toto víno je hodno stolu každého gentlemana“.  Do Anglie se dostalo nedlouho předtím, v roce 1773, zásluhou liverpoolského obchodníka Johna Woodhouse. Milovníkům portského, madeiry a sherry nabídl podobný nápoj, víno dolihované vinným destilátem, díky čemuž se zvýšila jeho lahodnost a mohlo přestát bez pohromy tehdy dvouměsíční přepravu po moři ze Sicílie na Britské souostroví, kde si marsala okamžitě získala velkou oblibu. I když pro návštěvníky Sicílie zůstává nejslavnějším zdejším vínem a vyhledávaným suvenýrem, její současná produkce představuje množstvím i kvalitou jen odlesk někdejší slávy, jež trvala do přelomu 19. a 20. stol.

Marsala pochází z vinic kolem stejnojmenného města na západním pobřeží Sicílie. Vyrábí se metodou podobnou přípravě sherry. Během kvašení se do moštu přidá čistý vinný destilát, proces se tím zastaví a víno si zachová aromatické látky z moštu. Často se ještě doslazuje zahuštěným hroznovým moštem. Někdy až 10 let, vždy ale déle než rok zraje v sudech z vybraného dubového dřeva. Vyznačuje se jantarovou barvou a silnou alkoholickou chutí, obsahuje minimálně 17 % alkoholu. Z věhlasu místního produktu těží v Marsale vinařské firmy, z nichž největší jsou Florio a Pellegrino, které zvou na prohlídku a ochutnávky přímo ve sklepích.

Celkově ale dnes tvoří marsala jen nepatrnou část produkce sicilských vín. Ostrov poskytuje vinné révě výborné podmínky, a tak má vinařství na Sicílii prastarou tradici. Země je přímo hýčkaná sluncem, révě vyhovuje i klima s malým množstvím srážek a poloha vinohradů ve vyšších nadmořských výškách. Do historie pěstování révy a výroby vína se zapsaly všechny národy, které se kdy na ostrově objevily, tradici nepřerušila ani nadvláda islámu, přičemž dobyvatelé i noví osadníci přinášeli své oblíbené odrůdy. Za staré, skutečně původní sicilské odrůdy je považováno červené Nero d’Avola a bílá Insolie. Vinice zaujímají plochu téměř 170 000 ha. Přímo pod Etnou jsou vysazeny na terasách ohrazených zídkami z lávových kamenů.

V půdě bohaté na minerály ze zkamenělé lávy se ve výšce až 900 m n. m. daří hlavně červeným odrůdám. Réva roste i v rovinách kolem Siracusy na východě a zvláště v kopcovité západní části ostrova od Agrigenta až do Marsaly a k Palermu, kde se vinice střídají s olivovníkovými háji a citrusovými sady a vytvářejí působivé krajinné celky. Víno se pěstuje i na Liparských ostrovech a nejjižněji položenou oblastí je ostrov Pantelleria, proslulý svými muškáty.

Na Sicílii působí 220 vinařství, která se podílejí zhruba 14 % na celkové italské produkci vína. Ohromnému množství ale neodpovídala vždy kvalita, na kterou sicilští vinaři hledí teprve od poloviny 90. let minulého století, kdy začali zavádět při pěstování i výrobě moderní postupy. Díky tomu se Sicílie propracovává mezi špičkové vinařské oblasti na světě. Úspěchy sicilských vín v posledních letech ale nestojí na starých původních odrůdách, ale především na zavádění nových ze zahraničí a na způsobu, jakým dokázali místní vinaři spojit kvalitu tradičních odrůd s moderními.

S velkým citem kombinuje tradici a inovaci například vinařství Cusumano, které sídlí v městě Partinico nedaleko Palerma. Řízení rodinné firmy před deseti lety převzali od svého otce Francesca bratři Alberto a Diego Cusumanové. Vedle historického baglia z 19. stol. vystavěli podnik vybavený moderními technologiemi, které se snaží skloubit s tradičními postupy. Výsledkem jsou vína, jež se řadí mezi nejlepší na Sicílii a získávají ceny na nejrůznějších světových výstavách a soutěžích. Zaměřují se hlavně na odrůdy Nero d´Avola,  Insolie a Nerello Mascalese, vysadili také odrůdy francouzského původu Merlot, Pinot Nero, Syrah a Chardonnay. Vinařství Cusumano vlastní celkem 399 ha vinic. Jedna z nejlépe položených se nachází v malebné krajině San Giacomo ve výšce 300 m n. m., další ve Ficuzze u Palerma, na jižních svazích v sedmisetmetrové výšce, třetí v oblasti Presti e Pegni. Cusumano patří do pětice největších vinařství na Sicílii a svá vína vyváží do 66 zemí včetně USA, Japonska i Česka.

Další články z vydání o Sicílii zde

Diskuze