Skleník na Heathrow

Když obyvatelům vesničky Heath Row nedaleko Londýna začala za první světové války startující letadla plašit slepice, brali to se smyslem pro vlasteneckou povinnost. S tím, že jejich domky musely časem ustoupit rozrůstajícímu se letišti, se už smiřovali hůř. Snad je teď aspoň těší fakt, že je Heathrow největším letištěm v Evropě.

Heathrow zůstalo vojenským a výcvikovým letištěm až do konce druhé světové války, během níž sloužilo jako základna Královského letectva RAF. Od konce května 1946 již plně fungovalo pro civilní dopravu, od následujícího roku se třemi dráhami. V roce 1953 královna Alžběta II. zahájila provoz tzv. Evropské budovy, dnes Terminálu 2. V roce 1961 se Heathrow rozrostlo o Terminál 3 – Oceánský určený pro dlouhé zámořské lety. Prodloužilo startovací a přistávací dráhy, aby mohlo přijímat obří boeingy 747 Jumbo a v roce 1968 otevřelo Terminál 1. V tu dobu odbavovalo čtrnáct milionů cestujících ročně. Jejich počet neustále rostl, a tak se Heathrow nafukovalo přestavbami a přístavbami. Začátkem osmdesátých let již třiceti milionům pasažérů nestačily – princ a princezna z Walesu v roce 1986 slavnostně otevřeli Terminál 4. Před rokem se ke slovu znovu dostala královna, když přestřihla pásku Terminálu 5.

Jedinečná architektura a design terminálu je dílem ateliéru Rogers, Stirk, Harbour and Partners. Navrhl moderní, vzdušnou a prostornou stavbu, jež má pět nadzemních pater, každé o rozloze 10 fotbalových hřišť. Plášť 43 m vysoké, 176 m široké a 400 m dlouhé stavby tvoří sklo, celkem 30 000 m2. Stavbaři prorazili 13 km tunelů pro železniční tratě a zavazadlové přepravníky a přesměrovali dvě řeky. Projektanti pamatovali i na životní prostředí. Použili speciální zpevněný beton, čímž se snížila jeho spotřeba, a tím i produkce oxidu uhličitého při jeho výrobě o 60 tisíc tun. Přes 80 % používané vody pochází ze zachycené dešťovky a kolem budovy bylo vysazeno velké množství stromů a keřů.

Odletová hala v pátém poschodí je vybavena nejnovější technikou, díky které v ní cestující zbytečně neztrácejí čas. K odbavení jim slouží tém…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2

Letiště Heathrow