Slavní Sardové

Sardinie není známa jen svou krásnou přírodou, mořem a památkami, nýbrž ji proslavily také mnohé známé osobnosti. Několik vám jich představíme podrobněji.

Gianfranco Zola
V současnosti trenér, dříve výjimečný fotbalista plný herní fantazie. Gianfranco Zola se narodil v roce 1966 v sardinské Olieně, malém městečku v kraji Nuoro. Po začátcích v sardinských klubech přestoupil roku 1990 do SSC Napoli, kde měl skvělou příležitost trénovat a hrát s Diegem Maradonou. Zola byl na trávníku rychlý, odvážný a iniciativní. Sám Maradona, když opouštěl Neapol, svěřil symbolicky svůj dres s číslem 10 Zolovi jako svému pomyslnému nástupci. Po čtyřech letech v Neapoli zazářil Zola v AC Parma, která díky němu slavila mnoho úspěchů. V sezoně 1994/1995 vyhrála i Pohár UEFA, když ve finále porazila svého italského rivala Juventus Turín. Zřejmě nejúspěšnějším Zolovým obdobím bylo jeho působení v londýnské Chelsea FC, kde hrál celkem sedm sezon. Angličtí fotbaloví novináři ho hned po první neúplné sezoně v Chelsea zvolili na jaře 1997 fotbalistou roku. Milovali ho pochopitelně i fanoušci, kteří jej počátkem roku 2003 vybrali za nejlepšího hráče Chelsea v historii klubu. O rok později pak byl za své fotbalové působení jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Kromě toho, že byl totiž nesporně vynikajícím fotbalistou, byl také vždy vzorem pro ostatní hráče, příkladem korektnosti a fair play. Po hvězdné kariéře v Chelsea se vrátil Zola do Itálie a začal hrát druhou ligu za tým Cagliari z rodné Sardinie. Hned v první sezoně ho dovedl k postupu do nejvyšší italské soutěže, Série A. Absolvoval s ním ještě jeden ročník nejvyšší italské soutěže a v roce 2005, ve svých 39 letech, s aktivní kariérou skončil. Trenérskou dráhu zahájil jako asistent u italské reprezentace do 21 let, odkud v roce 2008 odešel jako hlavní kouč na lavičku anglického prvoligového týmu West Ham United, který trénoval do letošního jara.

Sestry Pireddovy
Rita, Patrizia, Paola a Betty. Čtyři ženy, jedno jméno: sestry Pireddovy. Vyrazily ze Sardinie dobýt svět. Jejich vzácné módní šaty, které se zrodily ze sardinské tradice a v nichž se mísí elegance, fantazie a magie, učarovaly světovým módním špičkám. Na svém rodném ostrově jsou hvězdami. Jejich pověst se začala šířit nejprve po Itálii: úspěch slavily ve Florencii, Miláně a Římě, a nakonec ani Japonsko neodolalo kouzlu hedvábí, vlny, sukna, závojů a šálů, inspirovaných tradicemi země nuragů. I japonská císařovna má ve své garderobě jedinečný černý šál s vyšívaným vějířem od sardinských sester. Jejich úspěch se dal očekávat vzhle…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Sardinie