Slovinské termály - Rimske Toplice

Termální lázně

Termály
K přírodnímu bohatství Slovinska nepatří jen hory a moře, ale také termální prameny, jimiž tato nevelká země oplývá v míře nevídané. Mnozí se již přesvědčili, že slovinské termální lázně, soustředěné především v jinak méně turisticky navštěvované severovýchodní a východní části země, mají co nabídnout. Kromě 87 pramenů o teplotě 25–73 °C se zde využívá minerální pyl, léčebné bahno, rašelina a samozřejmě příznivé podnebí až s 250 slunečnými dny v roce. Mírně kopcovitá krajina navíc vybízí k výletům, ať už pěšky nebo na kole.

Tam, kde řeka Mura opouští Panonskou nížinu a zároveň přestává být hraniční řekou mezi Slovinskem a Rakouskem, leží na jejím pravém břehu lázně Radenci se 150letou tradicí koupelové i pitné léčby srdečních chorob. Proslulá minerální voda Radenska-Tri srca, kterou si oblíbil i císař ve Vídni a papež ve Vatikánu, se tu stáčí od roku 1869. Dále po řece Muře leží Moravske Toplice, lázně naopak zcela nové a horké. Zdejší prameny dosahují teploty 72 °C a byly objeveny náhodně v 50. letech 20. stol. pokusnými vrty při hledání ropy. Namísto ropy tu vytryskl z hloubi skoro 1500 m horký pramen. Zdejší raritou je proto vysoce minerální tmavá voda, mírně slaná a lehce zapáchající naftou. Co vadí nosu, prospívá o to víc nemocné kůži, pohybovému aparátu i plicím. Bonusem jsou navíc místní vinohrady.

Slovinské termály - bazény v lázních Laško
Bazény v lázních Laško

Při maďarských hranicích leží další relativně nové lázně Lendava. Tady při hledání ropy narazili v 60. letech pro změnu na minerální vodu o teplotě 28–38 °C a s vysokým obsahem parafínu, která se osvědčila při léčení revmatických chorob, následků popálenin, kožních a gynekologických problémů, pooperačních stavů i nervových onemocnění.

Rovněž nejstarší slovinské město, půvabná Ptuj na řece Drávě, se může pochlubit lázněmi. Není divu, vždyť už staří Římané tu vybudovali velkoměsto s více než 100 000 obyvateli, a ti by se bez lázní neobešli. Uhličitá voda vyvěrá z hloubky až 1590 m, je 39–54 °C teplá a blahodárně působí na pohybové ústr…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Slovinsko

Termály