Štětín - The Tall Ships Races

Štětín je i náš přístav

Štětín
Západní Pomoří je oblast mezi Odrou a Vislou, lemovaná na jihu údolími Noteče a Varty. Krajinově i kulturně navazuje na německé Zadní Pomořansko. Baltské pobřeží provázejí nádherné borové a smíšené lesy, písečné pláže přecházejí dále k východu v naváté duny, nechybějí ani četná jezera. Odnepaměti sem vpadaly bojové kmeny. Polští panovníci museli území chránit nejprve před Polabskými Slovany, později před Branibory a Dány. V 17. stol. připadlo Švédsku a posléze Prusku. Dílo zkázy dokonalo obsazení nacisty a kobercové bombardování britským letectvem v letech 1943–1945. Přesto zase povstalo z popela.

Štětín není jen metropolí západních Pomořan, sedmým nejlidnatějším polským městem (408 000 obyvatel) a významnou dopravní křižovatkou na suchu i na vodě, ale díky svým třem vysokým školám také střediskem vědy a kultury. Zdejší přístav je největší v Polsku a má navíc důležité předpolí ve Svinoústí. Z Odry vedou kanály až do Berlína. Do Guinnessovy knihy rekordů bylo zapsáno zdejší kino Pionier z roku 1907 – je nejstarší na světě, které existuje na stejném místě.

Vévodský zámek v Štětíně s částí přístavu v pozadí
Dominantou staré části města je vévodský zámek obnovený po 2. sv. válce do podoby z 16. stol.

Před 2500 lety tu vyrostla osada lužické kultury, v raném středověku tu žil slovanský kmen Pomořanů, později město vlastnili polští i dánští králové, než ho na několik století získala pomořanská knížata. Jako hanzovní město zažíval Štětín značný blahobyt, třicetiletá válka však přinesla nadvládu Švédů. Ti pak v roce 1720 město postoupili Prusům. Devět let poté se zde narodila budoucí ruská carevna Kateřina II.

Bohatství města se odrazilo i v jeho vybrané architektuře. Bohužel, v letech 1943–1945 většina památek vzala zasvé při britském bombardování města obsazeného nacisty. Ze zdejší gotické katedrály sv. Jakuba zůstala jen věž a část chóru. Teprve v 70. letech byla dostavěna. Její portály zdobí glazované cihly, gotické oltáře sem byly svezeny z různých kostelů v okolí. Pod katedrálou se na břehu Odry dochoval půvabný kostel sv. Jana Evangelisty a též stará radnice s terakotovými ozdobami (dnes městské muzeum).

Maják Stawa Młyny ve Svinoústí na ostrově Uznojem
Maják Stawa Młyny ve Svinoústí na ostrově Uznojem

Nad ní je bohatě zdobený čtyřpatrový Loitzův dům, postavený kolem roku 1547 pro bankéře, kteří poskytovali půjčky i polským králům a dotáhli to až na diplomaty (i tento dům shořel a byl obnoven). Pár kroků od něj vévodí městu bělostný renesanční zámek pomořanských knížat z 16.–17. stol., který se znovu budoval v letech 1958–1980. Pět křídel kolem dvou nádvoří slouží dnes jako kulturní centrum s knihovnou a koncertním sálem v někdejší kapli. Krypta chrání ostatky dávných majitelů a je v ní muzeum. Zámecký areál uzavírá Královská brána, které Poláci říkají Brána pruské cti, ačkoliv byla vybudována za nadvlády Švédů. Mezi…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Polsko

Štětín