Holy Island je sice holý ve smyslu bezlesý, ale taky svatý, jak zní překlad jeho jména do češtiny. Leží u severovýchodního pobřeží Anglie a měří pouhých 5 km². Ostrovem je vlastně jen za přílivu – tehdy prý na jeho skalách odpočívají nezřídka i tuleni. Při odlivu ho navštěvují turisté, neboť tehdy je s pevninským Northumberlandem spojen tříkilometrovou šíjí, po které mohou pohodlně jet i autobusy.
Bernešky, hvízdáci, čírky, ostříži, jespáci, cvrčaly, kvíčaly, slavíci, pěnice nebo budníčci – všichni tito ptáci se sem na zimu stěhují za teplem. Nám tu, pravda, bylo dost chladno i na začátku září, ale hřálo nás pomyšlení, že šlapeme po památných, ba svatých místech. Zdejší rezervace ptactva nese jméno Lindisfarne, stejné, které se používá jako alternativní i pro celý ostrov a jeho památky.
Na počátku jeho někdejší slávy stál irský mnich Kolumban, později svatořečený. Narodil se kolem roku 521 a poté, co v Irsku založil několik klášterů, odešel na ostrov Iona u západního skotského pobřeží. Tam ho následovali mnozí jeho žáci, mezi nimi i Aidan, který později, roku 634, založil na východním pobřeží Anglie na žádost krále Osvalda lindisfarnský klášter.
Irští mniši byli velmi aktivní misionáři a zakládali kláštery po celé Evropě. V těch irských a britských dovedli v průběhu 7. a 8. století k dokonalosti tzv. insulární (ostrovní) styl, slučující umělecké prvky keltské, římské a germánské. Z dílen zvaných scriptoria vycházely neobyčejně zdobné iluminované rukopisy. Mezi tři nejnádhernější, jež se dochovaly do dnešních dnů, patří právě lindisfarnský evangeliář (Lindisfarne Gospels), ilustrovaná latinská kopie Matoušova, Markova, Lukášova a Janova evangelia, pravděpodobně dílo zdejšího mnicha Eadfritha z počátku 8. století. Někdy v druhé polovině 10. století k němu mnich Aldred přidal ještě anglosaský dodatek, nejstarší raně anglicky psanou památku tohoto druhu; dnes je chloubou Britské knihovny v Londýně.
Lindisfarnský klášter se stal základnou pro další a další kláštery a Aidan prvním biskupem, po smrti rovněž svatořečeným. Z šestnácti dalších zdejších biskupů se do historie zapsali především zmíněný umělec Eadfrith a sv. Cuthbert. Půs…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Anglie 2