Otáčivé restaurace

Švýcaři si připisují nehynoucí zásluhu na tom, že jako první dokázali přivést otáčivou restauraci do vysokých hor, je však třeba připomenout, že by to bývali nezvládli bez přispění – světe, div se – Jamese Bonda!  

Tedy přesněji řečeno, nezvládli by to bez přispění fenoménu agenta 007, ale o tom až za chvíli. Mürren (1650 m n. m.), nejvýše položená obec bernského kantonu, se rozkládá na svazích vysoko nade dnem nádherného údolí Lauterbrunnen, přes které vzhlíží k divokým západním srázům Jungfrau. Přímo nad obcí se do výše 2973 m vypíná hora Schilthorn, o jejímž vrcholu se dávno vědělo, že je úžasným vyhlídkovým bodem, dostupným ovšem bohužel jen zdatným turistům a horolezcům. Čas od času někdo přišel s myšlenkou zpřístupnit vrchol lanovkou, jenomže všechny tyto plány dalece předbíhaly možnosti tehdejších konstruktérů. Uspěl až mürrenský obchodník Ernst Feuz, velký lokální patriot a vizionář. Poté, co spojil síly s několika investory, zdařilo se s nasazením moderní techniky, hlavně vrtulníků, v rozmezí let 1963 až 1967 vybudovat velice smělou trasu kabinové lanovky, která vede z údolí až na vrchol. Feuzovi to však nestačilo, a tak prosadil, aby se na Schilthornu začala stavět otáčivá restaurace. Práce se sice rozeběhly, potom ale rychle došly peníze. Vypadalo to na krach, jenže vzápětí zaúřadovala nepředstavitelně šťastná náhoda.

O Schilthornu se mimoděk dozvěděli producenti, kteří připravovali natáčení bondovky „V tajných službách Jejího Veličenstva“ a kteří zatím po evropských horách marně hledali vrchol s lanovkou, zasazený do atraktivního velehorského prostředí. Přijeli, viděli a do druhého dne podepsali s Feuzovou společností smlouvu. Za to, že dostali vrchol i lanovku na několik měsíců volně k dispozici, se zavázali zafinancovat dokončení stavby chybějící částkou. Pro mürrenské to byl barter z říše snů, navíc s bonusem bezplatné reklamy, na jakou by nikdy namohli ani pomyslet – film měl velký úspěch, k Schilthornu přitáhl davy lidí a přitahovat je dosud nepřestal. Proto také restauraci, která byla uvedena do provozu v roce 1969, zůstal filmový název Piz Gloria, ačkoliv z jazykového hlediska jde na půdě Bernského kantonu o nepatřičnost – piz je rétorománský výraz pro horský štít.

Film se na vrcholu Schilthornu dokonce pořád promítá v kinosále pod restaurací a v objektu se setkáte i s jinými připomínkami slavného agenta, třeba s původním zábradlím, které ve filmu „hraje“. V restauraci si pak můžete objednat Bondovu snída…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Švýcarsko