Vstup do tallinnského Starého Města

Tallinn – láska na první pohled

Ne náhodou označil renomovaný světový vydavatel průvodců Lonely Planet hlavní město Estonska za nejlepší místo k návštěvě pro rok 2018 v kategorii Best Value. Tallinn, to je láska na první pohled: koncentrovaná historie, atmosféra dávných časů, severská jednoduchost, zdařilá symbióza starobylého a ultramoderního.

Prestižní ocenění nepochybně přiláká do estonské metropole velký počet cestovatelů z celého světa. Mohou se těšit na malebné a kompaktní město s příznivými cenovými relacemi. Historické centrum Tallinnu je od roku 1997 zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Středověká atmosféra na vás dýchne při procházce uličkami okolo Radničního náměstí, zachovalé světské i církevní památky můžete obdivovat z několika skvělých vyhlídek na hradním návrší Toompea, kde mj. stojí velkolepý pravoslavný chrám Alexandra Něvského i jeden z nejdůležitějších národních symbolů – 46 m vysoká věž Pikk Hermann (Dlouhý Hermann), na jejímž vrcholu se tyčí stožár s estonskou vlajkou. Každý den při východu slunce se za tónů hymny (která má stejnou melodii jako finská, ale jiná slova) opakuje stejný rituál – vlajka pomalu stoupá na vrchol. Městu totiž podle legendy vládne ten, jehož prapor je umístěn právě na této věži.

Tallin - Kateřinská ulička s restaurací
Kateřinská ulička

Uvnitř nápadného kostela se skrývá poklad
Cestou z hradního návrší dolů do centra nemůžete minout kostel sv. Mikuláše (Niguliste kirik). Zaujme směsicí nejrůznějších architektonických stylů, které lze vysledovat na jeho fasádě. Ve středověku patřil kostel k tomu nejkrásnějšímu, co se dalo ve městě obdivovat. Ne náhodou byl právě tehdy interiér chrámu vyzdoben řadou cenných uměleckých děl. K těm, která se zachovala až do současnosti, patří velkolepý Tanec smrti lübeckého mistra Bernta Notkeho. Gigantické plátno se 13 symbolickými postavami o rozměrech 160 × 750 cm je podle odborníků jen částí původní kompozice, která byla dlouhá snad až 30 m a obsahovala až 50 figur. V jedné z postranních kaplí je umístěna pozoruhodná sbírka stříbrných předmětů, mezi nimiž vyniká papoušek s rubínovýma očima, který pochází z první poloviny 16. stol. a patřil elitnímu bratrstvu Černohlavců.

Tallin - moderní architektura v Rotermannově čtvrti
Moderní architektura v Rotermannově čtvrti

Jedním z nejpozoruhodnějších míst v tallinnském Starém Městě je bezesporu pouhých 135 m dlouhá Kateřinská ulička (Katariina käik), kterou najdeme nedaleko městských hradeb. Jde v podstatě o nenápadný průchod spojující dvě rovnoběžné ulice, který lze snadno přehlédnout. Na místě se dříve nacházel dominikánský klášter sv. Kateřiny, v současnosti zde najdeme stejnojmenný kostel a také cech, který nese jméno této světice. Sdružuje řemeslníky a umělce, kteří pracují se sklem, vlnou a dalšími tradičními materiály a vyrábějí mimo jiné čepice, keramiku, šperky či malují na hedvábí. Najdete zde množství krámků, v nichž je možné si tyto předměty zakoupit. Zvenčí kostela jsou v podobě galerie pod širým nebem umístěny velkolepé kamenné náhrobní desky, nalezené v minulosti v těchto místech při archeologických průzkumech. Patřily těm nejdůležitějším osobnostem města – bývalým starostům, jejich rodinným příslušníkům či členům dalších významných společenských a obchodních organizací…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Pobaltí

Tallinn