Tauernská cyklostezka
Alpami po rovině? Ano, zní to neuvěřitelně, ale po Tauernské cyklostezce, jedné z nejhezčích a nejznámějších v Rakousku, která sleduje tok řeky Salzach a hřeben Vysokých Taur, projedeme až na výjimečná stoupání téměř po rovině. Zelené tabulky „Tauernradweg“ nás provedou od Krimmelských vodopádů do Salcburku po vedlejších silničkách, lesních a polních cestách úchvatnou krajinou Salcburska mezi pečlivě udržovanými pastvinami, loukami se seníky a hospodářskými usedlostmi, kde se z truhlíků na balkonech řinou vodopády okrasných květin. Větší část trasy vede po speciální, většinou asfaltované cyklostezce a úseky s jemným šotolinovým povrchem bez problémů zvládnou i sváteční cyklisté na všech typech kol.
Připraveni vyrazit stojíme u Krimmelských vodopádů, největších v Evropě. Začátek je rychlý a musíme brzdit, abychom za obcí Krimml neminuli odbočku na cyklostezku u konečné stanice pinzgauské úzkokolejky. Projíždíme přímo pod vrcholy třítisícovek, na které je Pinzgau, jedna z pěti salcburských žup, náležitě hrdá a míjíme odbočky do sousedících údolíček, skrývajících mnohdy zajímavá tajemství. Jedním z nich je Habachtal pod mohutným Großvenedigerem (3657 m), které platí za jediné naleziště smaragdů v Evropě. Možná bychom nějaké našli, ale jistější je prohlédnout si je v expozici „Smaragdy a krystaly“ Muzea Bramberg.
Bez povšimnutí nenecháváme ani nedaleký Hollersbach. Informační kancelář zde sídlí v zachovalém selském statku ze 14. stol. s velmi zajímavou zahrádkou s vonnými bylinkami, která je pokračovatelkou někdejších bylinných políček parfémového magnáta Yvese Rochera. Méně známých, ale neméně stylových stavení míjíme spousty. Všude vládne klid, získává si nás malebná harmonie vesniček i bezprostřednost a srdečnost zdejších obyvatel. Kdo se chce projít pěšky po obchůdcích, nemusí se bát o kolo; najde ho tam, kde ho odstavil.
Po 33 km, kdy jsme téměř nemuseli šlápnout do pedálů, přijíždíme do Mittersillu. Na rušném náměstí najdeme muzeum obchodní cesty napříč Vysokými Taurami, znalce lyžování zaujme továrna na výrobu lyží Blizzard. Pokračujeme dál podél úpatí řady třítisícových vrcholů; mezi Stubacher Sonnblick (3088 m) a Hohe Riffl (3338 m) lze údolím Stubachtal dojet k lanovce, která vás vyveze k ledovci a jezeru Weißsee. Úpatí sousedícího Kitzsteinhornu (3203 m) se světoznámým Kaprunem je možno zdolat po silnici vedoucí ke gigantickým přehradám Mooserboden a Wasserfallboden, zadržujícím 166 milionů m3 vody, tedy asi tolik, kolik spotřebují obyvatelé Vídně za rok. Navštívit je můžeme pouze místní kyvadlovou dopravou, vjezd je zakázán i cyklistům. Za zmínku stojí unikátní stavební dílo, 12 km dlouhá štola pod Großglocknerem, přivádějící vodu z ledovce Pasterze a napájející přehradu Mooserboden.
Vysoké Taury nám zůstaly za zády a před námi se otevřelo široké údolí, při jehož ústí láká k osvěžení známé Zellerské jezero a kde také začíná cyklostezka podél řeky Saalach. Po ní se lze protáhnout mezi mohutnými vápencovými masivy Steinernes Meer a Loferer Steinberge napříč berchtesgadeským výběžkem Bavorska až do Salcburku, kde se obě cyklostezky opět spojují.
Trénované borce, které pohodová jízda po rovině mezi alpskými vrcholy nikterak neoslovuje, láká výšlap po slavné grossglocknerské panoramatické silnici, o které píšeme v úvodním článku. My pokračujeme v pohodě salcburskou župou Pongau. Míjíme údolí Raurisertal, které se zařezává do Vysokých Taur až k úpatí Sonnblicku (3105 m.n.m) – vrcholu, který je pojmem mezi alpinisty. Dalším údolím, které odbočuje na jih, tedy do nitra Vysokých Taur, je Gasteinské. Proslulo termálními lázněmi a výtečnými lyžařskými terény, které spadají pod společný skipas obrovské lyžařské oblasti Ski Amadé.
Podruhé při našem putování odkládáme kola – nenecháme si ujít návštěvu divoké soutěsky Liechtensteinklamm na říčce Großarlbach. Chůze po chodnících a žebřících nad divokou řekou ve stínu skal je velice příjemným osvěžením po dlouhém šlapání do pedálů v parném dni…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Rakousko
Tauernská cyklostezka