Tektonická aréna Sardona

Pár kilometrů nad Churem se dravý tok Předního Rýna prodírá jednou z nejpozoruhodnějších alpských soutěsek, kterou si vytvořil před tisíci lety v materiálu z obřího skalního sesuvu. Jen o kousek dál, zato však o více než dva kilometry výše, čeká návštěvníky oblasti Flims-Laax jiná pozoruhodnost – Tektonická aréna Sardona.

Rýn, hospodářsky nejvýznamnější evropský veletok, má dva prameny. Delší Přední Rýn (Vorderrhein) sbírá své vody pod sedlem Oberalppass (2044 m) a vytváří výrazné, hluboké údolí směřující k východu. Jeho nejpozoruhodnější částí je posledních asi deset kilometrů nad soutokem se Zadním Rýnem (Hinterrhein) nedaleko města Chur. Krajina se tu náhle nápadně mění: mizí kultivované zelené svahy s poměrně hustým osídlením a vody Předního Rýna vstupují do strmé neobydlené soutěsky, v níž převládají temné šedé tóny.

Deset krychlových kilometrů skály
Ruinaulta, jak se tato část rýnského údolí nazývá, nemá svým vznikem v Evropě obdoby. Tekoucí vody Rýna ji totiž vytvarovaly v obrovském množství sesutého horninového materiálu (především vápence), který se asi před deseti tisíci let odlomil ze svahů nad levým, severním břehem a zcela údolí přehradil. Tehdy se v rýnském údolí nad sesuvem dočasně vytvořilo dost velké jezero a trvalo pak další stovky let, než si voda ve zřícených skalách a suti našla novou cestu. Když se poměry stabilizovaly, jezero zase zaniklo.

Podle odborníků se jednalo o vůbec největší dosud zjištěný skalní sesuv v Alpách. Jeho hmotu, nejméně 10 km3, je dost těžké si představit, i když se na tuto jedinečnou oblast podíváte z ptačí perspektivy. Není ale obtížné rozpoznat, že krajina kolem Flimsu není úplně „normální“. Území nad Ruinaultou je utvořeno nepravidelně poskládaným horninovým materiálem, který tvoří tělo onoho obřího sesuvu. Tato plocha dodnes není využitelná pro zemědělství, a proto ji porůstá les. Na horní, méně členité části sesuté hmoty vznikla proslulá prázdninová střediska Flims a Laax. Teprve výše začíná pevná skála a leckde je odlučná plocha zřetelně vidět, jako například na skalní stěně Flimserstein tyčící…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Graubünden