Když 13. října 2016 zemřel thajský král Pchúmipchon Adunjadét, vládnoucí jako Rama IX., jeho lid se probudil do nového světa. Devátý panovník dynastie Čakrí strávil na trůně tak dlouhou dobu, že naprostá většina Thajců za svůj život nepoznala jiného krále než muže v brýlích, který s nezbytným fotoaparátem a často v doprovodu své dcery putoval po celé zemi jako skutečný otec svého lidu. Rama IX. na ně shlížel z nesčetných plakátů, jeho fotografii s úctou opatrovali ve svých domácnostech. Střídáním na trůnu pro Thajsko definitivně skončilo 20. stol., jímž je Rama IX. provázel od 9. června 1946, kdy nastoupil na trůn po svém bratrovi, který byl za nevyjasněných okolností nalezen zastřelený v královském paláci v Bangkoku.
Kronika současné thajské monarchie se začala psát v roce 1782, kdy se první z panovníků dodnes vládnoucí dynastie Čakrí usadil v Bangkoku, který nahradil předchozí metropoli Ayutthayu vyvrácenou v roce 1767 nájezdem barmských vojsk. Dosud se na královském trůnu vystřídalo 10 panovníků. Z nich se stále těší velké úctě Rama V., který v polovině 19. stol. zemi zmodernizoval, a již zmíněný Rama IX., předchůdce současného krále. Oba položili srovnávací laťku pro své nástupce hodně vysoko.
Rama IX. byl zpopelněn během královské ceremonie 26. října 2017, rok a tři dny po své smrti, jeho syn se však ujal trůnu až během obřadu probíhajícího od 4. do 6. května 2019 a teprve pak byl jako začátek jeho vlády zpětně uznán 13. říjen 2016.
Nový thajský král Mahá Vatčirálongkón se narodil 28. července 1952 v Bangkoku jako jediný syn ze čtyř dětí Ramy IX. a dostal jméno znamenající „zdobený drahokamy“ nebo „blesky“. Ve 20 letech byl jmenován korunním princem, ale na trůn si musel počkat hodně dlouho, až do svých 64 let, žádný z předchozích thajských monarchů nezačínal vládnout v tak vysokém věku.
Do školy začal Mahá Vatčirálongkón chodit v Bangkoku, ale již v dětství byl poslán do mezinárodní školy ve Velké Británii, poté absolvoval vojenské kurzy v Austrálii a USA. Sloužil v thajské armádě, získal hodnost polního maršála a je velitelem regimentu královské gardy složené z 5000 mužů. Jeho vojenská dráha byla silně spojena s letectvím, je držitelem licence vojenského i civilního pilota. Po tragédii, kterou způsobilo zemětřes…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Thajsko