Tikající tradice

Pohoří Jura při západních hranicích dnešního Švýcarska je od té doby Mekkou švýcarského hodinářství. K jeho rozvoji přispěla imigrace hugenotských hodinářů, kteří sem prchali před náboženským pronásledováním po vydání ediktu nantského v roce 1685 z tehdy hodinářsky vyspělejší Francie. Snad vlivem harmonie nádherného přírodního prostředí, přispívajícího k soustředěné práci, a lidí obdařených výjimečnou tvořivostí, trpělivostí, zručností a smyslem pro preciznost se od té doby do dnešních dnů nepřestala v této oblasti rozvíjet tradice hodinářského řemesla, dovedená k dokonalosti.
Švýcarští hodináři se zaměřují na výrobu těch nejkomplikovanějších mechanismů. Hodinky mohou být vybavené věčným kalendářem, který ukazuje den, měsíc, rok a fáze měsíce – a to všechno je mechanicky naprogramované na 122 let dopředu, včetně přestupných let. Umějí i takové lahůdky, jako jsou spirálové mechanické hodinky, jež kvůli přesnosti vyrovnávají zemskou přitažlivost. Ceny těchto unikátů jsou velmi vysoké, přesto si švýcarské hodinářství stále udržuje světové prvenství z hlediska obratu – ovládá tři čtvrtiny celosvětového hodinářského trhu.
Švýcarští hodináři překonali v minulosti několik krizí, které vyvolala výroba levných quartzových hodinek, a setrvali u výroby svých složitých, technicky perfektních mechanismů. Vyplatilo se jim to. Lidé si znovu oblíbili ručně vyráběné hodinky, nesmírně cenné, jež dlouho vydrží, dědí se a jsou předmětem zájmu sběratelů. Díky tomu se hodinářskému průmyslu i v loňském roce dařilo. Celkový vývoz hodinek, strojků a dalších součástí dosáhl téměř 11 miliard franků, a to je 7,5 % podíl na švýcarském vývozu zboží a služeb. Pro odbyt hodinek jsou strategické tři země, na něž připadá 40 % exportu – USA, Japonsko a Hongkong, odkud ale zboží putuje do kontinentální Číny a na další trhy.
Hodinářský průmysl ve Švýcarsku nyní zaměstnává přes 30 tisíc vysoce kvalifikovaných lidí. Z valné části setrvává ve francouzsky mluvící části, především v oblasti Jury, v městech Le Locle, Biel, Neuchatel, Solothurn, Granges a La Chaux-de-Fonds. To je považováno za kolébku švýcarského hodinářství, a proto i místní Mezinárodní muzeum hodinářství, založené v roce 1902, zaujímá mezi řadou podobných výsadní postavení. Návštěvníci se v něm seznámí s historií měření času, jehož vývoj dokládá více než 3000 vystavených chronometrů z celého světa.

Další informace o Švýcarsku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Text a foto JAROSLAV SKALICKÝ