Rakouské Lungau leží na jižním úbočí Nízkých Taur v půvabném údolí řeky Mur, z něhož hvězdicově vybíhá 10 údolí. Připomíná pánev, chráněnou ze tří stran horami před větry a přeháňkami. Navíc leží v nadmořské výšce 1000 až 3000 m. Díky těmto specifickým klimatickým podmínkám má Lungau jistotu sněhové pokrývky až do pozdního jara a zároveň se může pyšnit největším počtem slunečních dnů v Rakousku. To vše vytváří ideální podmínky pro pobyt a dovolenou po celý rok.
Lungau je v místním dialektu nazývané „entern Tauern“, tedy kraj za Taurami. Díky své poloze za Taurami zůstalo po celá staletí téměř nedostupné pro modernizační vlivy i masový turismus. Tato izolovanost se ještě v dnešní době projevuje hlubokým vztahem zdejších lidí k rodnému kraji a v zachování řady zvláštností – nejen dialektu, ale i mnoha pozoruhodných zvyků a lidových slavností.
Pomyslnou páteří Lungau je hlavní údolí s řekou Mur, kterou sleduje značená cyklostezka „Murradweg“ často nazývaná „Tour de Mur“. Většinou vede po rovině, či spíše mírně s kopce podél hlavního hřebene Alp. Kombinací nízké obtížnosti jízdy a stále nových a nových pohledů na velehory připomíná Murská cyklostezka Tauernskou, sledující tok řeky Salzach. Ta však kopíruje severní alpské svahy. Murská cyklostezka měří na rakouském území 360 km, Lungau a s ním i spolkovou zemi Salcbursko opouští za romantickým Ramingsteinem, aby pokračovala Štýrskem až do Bad Radkersburku na hranicích se Slovinskem.
Na jejím začátku je k dobru 1700 metrů převýšení, což garantuje jedinečný přírodní a sportovní zážitek. Na své si přijdou cyklisté na všech typech kol. Pouze pro zdatné bikery (jezdce na horských kolech) je určena 1. etapa směřující k prameni Muru. Zvládnutelná je však jedině s horskými koly a s dobrou fyzičkou. Začíná v obci Muhr, odkud stoupá po šotolinové cestě výš a výš, stále divočejší krajinou, až na kótu 1752 m n. m. ke svému cíly u chaty Sticklerhütte. Po zaslouženém občerstvení a třeba i typické „štamprli“ pálenky z hořce stojí za to odsud vyrazit pěšky úzkou pěšinkou k samotnému prameni řeky ve výšce 1898 m. Cesta s kopce zpět je pak sladkou odměnou za absolvované stoupání, ale díky kamenitému podkladu ji vychutnají opět jen technicky zdatnější jezdci.
Náročný výjezd k pramenu Muru je možné vynechat stejně jako strmou zajížďku k horským plesům Rotgüldensee, ležícím pod zaledněným vrcholem mohutné třítisícové hory Hafner. Místo toho se lze porozhlédnout po vsi, nejlépe zajít do kostela, kde se každý rok 29. června, podobně jako v nedalekém Zederhaus na sv. Jana, 24. června, koná velmi romantická slavnost vynášení tyčí, zdobených květinami, jíž se zúčastňují všichni místní obyvatelé, a to samozřejmě v krojích. Tyče, které váží až 85 kg a měří 8 – 12 metrů, jsou ozdobeny nádhernými ornamenty ze 60 tisíc květů. Nést zdobenou tyč ve slavnostním průvodů je nelehkým, avšak čestným úkolem místních mladíků. Ti na závěr průvodu tyče obratně pronesou až před oltář, kde – vztyčeny téměř až do stropu kostela – tvoří důstojnou dekoraci až do 15. srpna, svátku Nanebevzetí Panny Marie.
Následující etapy jsou již zvládnutelné pro všechny cyklisty. Vedou stále s kopce příjemnou lungauskou krajinou, kolem hezkého poutního kostelíka St. Leonhard nedaleko Tamswegu, přímo do „zeleného srdce Rakouska“, Štýrska, které projíždějícímu cykloturistovi ukáže svou různorodou tvář: mezi Murau, Judenburgem a Knittelfeldem cestu doprovázejí četné zříceniny hradů, svědčící o častých změnách vládců této země. V obchodním městě Bruck an der Mur se můžeme rozhodnout pro změnu trasy a pokračovat zajímavou předalpskou krajinou po cyklostezce, značené jako „R 5“ údolím řeky Mürz, kde mimo jiné stojí za zastávku lyžařské muzeum v Mürzzuschlagu, považovaném za kolébku lyžování v Rakousku. Lyžování tu zapustilo kořeny před více než sto lety, kdy si místní hoteliér Toni Schruf a jeho přítel Kleinoscheg nechali dovést první lyže z Norska a na okolních svazích začali objevovat tajemství lyží. Zde se také konal první lyžařský závod. Psal se 2. únor roku 1893 a na na vodovodní louce u Mürzzuschlagu se utkalo neuvěřitelných 1600 soutěžících včetně Norů, kteří zde předvedli první skoky na lyžích na „můstku“ vytvořeném z kupy hnoje pokryté sněhem. Místní lyžaři zůstávali aktivní i nadále a v roce 1904 zde uspořádali podle severského vzoru Nordické hry, jakéhosi předchůdce prvních zimních olympijských her, které se konaly až za dlouhých 20 let ve francouzském Chamonix. Murská cyklostezka vede dále zúženým údolím, připomínajícím soutěsku, do historického Frohnleitenu a Stübingu, kde stojí za prohlídku skanzen spůvodními selskými staveními. V hlavním městě Štýrska mají cyklisté absolutní přednost. O Grazu se dokonce hovoří jako o městě cyklistů. Dokonalá cyklistická infrastruktura počítá nejen s perfektní sítí cyklostezek, ale i s četnými možnostmi kulturního a společenského vyžití, kdy kolo není překážkou. Kolařům vycházejí vstříc i příjemné hospůdky ve starém městě a vinné sklípky. Sklenka vína je potom odměnou za ujetou trasu v kraji na jih od Grazu, mezi Leibnitzem a slovinskými hranicemi. Tento pohádkový kraj si nezaslouží spěch. Zvlněná krajina s ušlechtilými vinohrady, domky, připomínajícími perníkové chaloupky, laskavými obyvateli, kteří v sobě nezapřou již cosi jižanského, si získá srdce milovníků neobjevených přírodních zákoutí. Je to romantický cíl překrásné cyklostezky