TOUR DE MUR aneb od hořců do vinic

Lungau je v místním dialektu nazývané entern Tauern, tedy kraj za Taurami. Díky své poloze za horami zůstalo po celá staletí téměř nedostupné pro modernizační vlivy i masový turismus. Tato izolovanost se ještě v dnešní době projevuje hlubokým vztahem zdejších lidí k rodnému kraji a v zachování řady zvláštností – nejen dialektu, ale i mnoha pozoruhodných zvyků a lidových slavností.
Pomyslnou páteří Lungau je hlavní údolí s řekou Mur, kterou sleduje značená cyklostezka „Murradweg“, často nazývaná „Tour de Mur“. Většinou vede po rovině, či spíše mírně z kopce podél hlavního hřebene Alp. Kombinací nízké obtížnosti jízdy a stále nových a nových pohledů na velehory připomíná Murská cyklostezka Tauernskou, sledující tok řeky Salzach – ta však kopíruje severní alpské svahy. Murská cyklostezka měří na rakouském území 360 km. Lungau a s ním i spolkovou zemi Salcbursko opouští za romantickým Ramingsteinem, aby pokračovala Štýrskem až do Bad Radkersburku na hranicích se Slovinskem.
Na jejím začátku je k dobru 1700 metrů převýšení, což garantuje jedinečný přírodní a sportovní zážitek. Na své si přijdou majitelé všech typů kol. Pouze pro zdatné bikery (jezdce na horských kolech) s dobrou fyzičkou je určena 1. etapa, směřující k prameni Muru. Začíná v obci Muhr, odkud stoupá po šotolinové cestě výš a výš, stále divočejší krajinou, až na kótu 1752 m n. m. ke svému cíli u chaty Sticklerhütte. Po zaslouženém občerstvení a třeba i typické štamprli pálenky z hořce stojí za to odsud vyrazit pěšky úzkou pěšinkou k samotnému prameni řeky ve výšce 1898 m. Cesta s kopce zpět je pak sladkou odměnou za absolvované stoupání, ale kvůli kamenitému podkladu ji vychutnají opět jen technicky zdatnější jezdci.
Náročný výjezd k pramenu Muru je možné vynechat, stejně jako strmou zajížďku k horským plesům Rotgüldensee, ležícím pod zaledněným vrcholem mohutné třítisícové hory Hafner. Místo toho se lze porozhlédnout po vsi, nejlépe zajít do kostela, kde se každý rok 29. června, podobně jako v nedalekém Zederhaus na sv. Jana 24. června, koná velmi romantická slavnost vynášení tyčí zdobených květinami, jíž se zúčastňují všichni místní obyvatelé, a to samozřejmě v krojích. Tyče, které váží až 85 kg a měří 8 – 12 metrů, jsou ozdobeny nádhernými ornamenty ze 60 tisíc květů. Nést zdobenou tyč ve slavnostním průvodu je nelehkým, avšak čestným úkolem místních mladíků. Ti je obratně pronesou až před oltář, kde – vztyčeny téměř do stropu kostela – tvoří důstojnou dekoraci do 15. srpna, svátku Nanebevzetí Panny Marie.
Následující etapy jsou již zvládnutelné pro všechny cyklisty. Vedou stále z kopce příjemnou lungauskou krajinou, kolem hezkého poutního kostelíka St. Leonhard nedaleko Tamswegu, přímo do „zeleného srdce Rakouska“, Štýrska, které projíždějícímu cykloturistovi ukáže svou různorodou tvář: mezi Murau, Judenburgem a Knittelfeldem cestu doprovázejí četné zříceniny hradů, svědčící o častých změnách vládců této země. V obchodním městě Bruck an der Mur se můžeme rozhodnout pro změnu trasy a pokračovat zajímavou předalpskou krajinou po cyklostezce (značené jako „R 5“) údolím řeky Mürz, kde mimo jiné stojí za zastávku lyžařské muzeum v Mürzzuschlagu, považovaném za kolébku lyžování v Rakousku…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 7/2003

Další informace o Rakousku naleznet zde: http://www.sopka.cz

Shopping Cart