Prales nedaleko Berlína? Na místě, kde v dobách NDR vzniklo jedno z prvních a největších vojenských letišť, na kterém přistávaly i státní návštěvy z tehdejšího Sovětského svazu, mezi nimi kosmonauté Těreškovová a Gagarin? A že si máte přibalit opalovací krém a přespat můžete nejen v hotelovém pokoji, ale taky třeba ve stylu safari?
Žádná bujná fantazie autorky. Tropical Islands neboli Tropické ostrovy jsou dokonalou iluzí exotického ráje. Teplo a slunečno s nabídkou relaxace i zábavy jsou zde zaručeny. Celoročně, čtyřiadvacet hodin denně. V největším evropském krytém akvaparku s mnoha atrakcemi a aktivitami, asi 60 km jižně od Berlína.
Za všechno může nákladní vzducholoď CL160, která nikdy nevznikla, protože firma, která ji měla stavět, vyhlásila insolvenci. Vyvstala tedy otázka, co s hangárem, ve kterém měla vzducholoď parkovat a který už byl kompletně hotový. Hangár byl 360 m dlouhý, 210 m široký a 107 m vysoký, na výšku by se do něj do něj vešla socha Svobody, naležato Eiffelovka a na plochu 66 000 m2 devět fotbalových hřišť. Němci pro něj našli atraktivní a navíc celoroční využití. Umístili do něj azurově modré moře, písčité pláže, romantické laguny, vodopády, vířivky, tropický prales s bujnou vegetací, palmami i mangrovy, buddhistické pagody, stylové restaurace s asijskými či africkými specialitami a také 25 m vysokou toboganovou věž, největší v Německu.
Rtuť teploměru se pohybuje kolem 26 °C a vlhkost vzduchu kolísá v rozmezí 40–60 %. Od nohou zde rozhodně nenastydnete, a to díky vyhřívané podlaze. Děti u 200 m dlouhé pláže Jižního moře plácají z písku bábovčičky, jiné si užívají obrovské prolézačky a další atrakce v klubu určeném pro nejmenší, jízdu jedním z tobogánů doprovází veselý vřískot, který doléhá snad až na druhou stranu haly, do tropického deštného lesa skoro s 60 000 rostlinami, kterým vede kilometrová naučná stezka.
Pokud budete mít dost koupání a lenošení na pláži, můžete se třeba protáhnout u plážového volejbalu nebo minigolfu, meditovat, zajít do solné jeskyně či sauny, dopřát si květinovou koupel, projít se tropickou vesnicí inspirovanou domorodou architekturou, dát si v Thajském domě tropické barbecue, před vámi připravený balijský wok, na Borneu zmrzlinu, v baru Zambezi koktejl. Hladoví neodejdou ani příznivci „obyčejné“ pizzy, špaget či curry klobásy. Pořídit si můžete drobné nákupy od prozaických věcí až po suvenýry, nebo si dokonce zajít k holiči.
Každý večer rozpohybuje tropy varietní vystoupení tanečníků v pestrobarevných kostýmech a zdatných artistů. Temperamentní show ale nemusíte považovat za večerku, zejména pokud se rozhodnete strávit noc přímo v tropech. Laguna láká k nočnímu koupání nebo k dávce adrenalinu v podobě letu horkovzdušným balonem, kdy budeme mít ve výšce 55 m celý areál jako na dlani. Možností, kde v Tropických ostrovech fungujících od prosince 2004 složit hlavu, je hodně. Přímo v hale můžete přenocovat v chatkách různého typu, ve stanech i v klasických hotelových pokojích. Další možnosti se nabízejí v jejím blízkém okolí, kde je k dispozici kemp a také tzv. mobile homes. Tyhle kompletně a komfortně zařízené domečky jsou tak populární, že k prvním 23 jich od letošního léta přibylo dalších 60. A není to jediná novinka. V příštím roce na jaře se otevře na ploše 35 000 m2 nová část areálu pod širým nebem nazvaná Adventure River Area. Návštěvníci v ní najdou nejdelší řeku s divokou vodou v Německu (250 m), celoročně přístupný bazén s gejzírem (teplota vody 28–32 °C), letní pětadvacetimetrový bazén, hřiště na plážový volejbal i fotbal a taky louku na opalování, kam se vejde 2500 lidí.
Zatímco očkování jako do pravých tropů zde rozhodně nebudete potřebovat, přibalit si opalovací krém, především v letních měsících, vřele doporučuji, i když budete plánovat pobyt jen uvnitř hangáru. Jeho střecha je totiž částečně pokryta materiálem, který propouští sluneční svit včetně UV paprsků, takže si domů můžete přivést i svěží pravý braniborský bronz.
Další články z vydání o Braniborsku naleznete zde