Urbino – renesanční pohádka

Latiníci vědí, že „urbs“ znamená město (s velkým U dokonce sám Řím), a logicky odvodí, že Urbino je v překladu Městečko. I jemu ono velké U dává punc nezaměnitelnosti s jinými. Tento klenot renesanční architektury leží v oblasti Marche a od roku 1998 je pro svou jedinečnost zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Sotva hodinku trvá cesta vzhůru od jadranského pobřeží malebnou kopcovitou krajinou Umbrijských Apenin do univerzitního městečka s 15 600 obyvateli. Leží stranou hlavních turistických tras, a o to příjemnější je jeho návštěva. Už sama poloha na zeleném návrší je úžasná, cihlami a kamenem zrůžovělé město vrcholí siluetou dómu. Pohádkověji už to snad ani nejde.

Staří Římané mu říkali Urbinum Mataurense – Městečko na řece Mataurus. Na počátku 6. stol. se stalo významnou ostrogótskou pevností, kterou dobyl roku 538 východořímský vojevůdce Flavius Belisarius. Město zmiňuje slavný byzantský učenec a historik Prokopius, který Belisaria na jeho tažení proti Ostrogótům doprovázel. Další historické zmínky o Urbinu se týkají toho, že Pipin Krátký, otec Karla Velikého, prodal město papeži.

Někdy koncem 12. stol. získal Urbino šlechtický rod Montefeltro. Papežové se města nikdy zcela nevzdali, ale pro jeho značnou odlehlost v hornaté krajině o ně velký zájem nejevili. Urbinský biskup Oddone Colonna byl dokonce sám zvolen v roce 1417 papežem – jeho volba ukončila papežské schizma a on jako Martin V. vládl církvi právě v pohnutých dobách husitského hnutí!

Nejlépe se do dějin města zapsal hrabě Federico Montefeltro, vládnoucí v letech 1444–1482. Patřil k nejslavnějším kondotierům čili vojevůdcům své doby, ale projevil i velké nadání diplomatické a především hluboký vztah k umění a literatuře. Na jeho dvoře působili Piero della Francesca, Francesco di Giorgio Martini, Justus z Gentu a Giovanni Santi, tatínek slavného Raffaela, který se v Urbinu roku 1483 narodil a do svých 17 let se v otcově dílně učil malířské technice, než se odjel vzdělávat k slavnějšímu Perugini…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Itálie – památky UNESCO