Původ slova katoey sahá až do časů vzájemného thajsko-khmerského ovlivňování, vychází z khmerského doej, odlišní. Thajskými odlišnými jsou transexuálové, transvestité, muži jednající jako ženy. Západní návštěvníky přítomnost a zdánlivé množství katoey, s nimiž se setkávají, může překvapit. Narazí na ně v kabaretech, ale i v úřadech, holičstvích, na ulicích. Zlé jazyky někdy dokonce tvrdí, že nejhezčími dívkami v Thajsku jsou muži. K tomu dodejme občasné zprávy o soutěži krásy, kterou vyhrál muž, a je zaděláno na podezřívavou nejistotu a dojem, že nic není takové, jak se na první pohled zdá.
Dojem, že transvestitů je zde více než v Evropě, však nelze opřít o žádnou statistiku. Podle antropologa Andrew Matznera Thajsko patří mezi nevelkou skupinu zemí, kde se jednotlivec nemusí bát skrýt svoji skutečnou identitu. Ženské převleky nejsou sankcionovány žádným zákonem, a navíc tolerantní buddhismus nechápe homosexualitu jako hřích. Na transvestity je nahlíženo jako na osoby, jež se v minulém životě nějakým způsobem provinily a v tom současném za to musí pykat. Více než odsouzení je tedy na místě politování.
Peter Jackson, autor knihy o homosexuálech v Thajsku, se domnívá, že akceptování transvestismu má historické souvislosti. Ve společnosti, která odmítala předmanželský sex, představoval možnou alternativu. Pro mladého svobodného muže bylo přijatelnější navštívit některého z katoey než jít za svobodnou dívkou, navíc se vyhnul možným problémům s rodinou dívky. Po svatbě se samozřejmě očekávalo, že novomanžel své kontakty s transvestity přeruší. Historie a úloha katoey však není dosud důkladněji prozkoumána, a tak není ani úplně vysvětlen fakt, že v severním Thajsku tito transvestité působili jako medium během spirituálních seancí…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2003
Další informace o Thajsku naleznet zde: http://www.sopka.cz