Velký himálajský trek

Velký himálajský trek

Chtěli byste absolvovat trek celým nepálským Himálajem od východu na západ? To, co ještě před pár lety znělo jako ztřeštěnost, se dnes považuje za budoucnost vysokohorské turistiky v Himálaji. Projekt Velký himálajský trek (The Great Himalaya Trail) změnil pohled na nepálský trekking.

Nápad vzešel od milovníka vysokohorské turistiky Robina Bousteada, který v roce 2008 se svou manželkou a přáteli absolvoval traverz po celém nepálském Himálaji. V rámci příprav byl nucen prostudovat velké množství materiálů, aby určil nejlepší trasy, zvláště v málo navštěvovaných oblastech. „Uvědomil jsem si, že kdyby někdo shromáždil dost informací o každé oblasti, mohl by to být skvělý trek pro každého.“ Tím někým se nakonec stal on.

Jeho nápadu se chopily nepálské a mezinárodní nevládní i vládní organizace a vytvořily iniciativu The Great Himalaya Trail Development Programme, která si klade za cíl rozvíjet turistiku v rámci udržitelného rozvoje v oblastech na trase Bousteadova treku.

Velký himálajský trek má dvě varianty – spodní a horní trasu. Zatímco spodní „kulturní“ trasu (asi 1500 km) je možné absolvovat za tři měsíce, z velké části s bydlením v místních ubytovnách nebo společně s vesničany, vyšší trasa (asi 1700 km) trvá pět měsíců a prochází odlehlými horskými oblastmi, kde je potřeba stan a kompletní kempingová výbava. Nejvyšší průsmyky na horní trase leží nad 6000 m n. m. a v závislosti na sezoně se zde hodí i horolezecká výbava a zkušenosti.

Jakkoliv se to zdá šílené, seznam lidí, kteří tento trek absolvovali, rychle narůstá a celá iniciativa se těší velkému zájmu nadšenců i médií po celém světě. Přispěl k tomu i slavný horolezec Apa Šerpa, který stanul jednadvacetkrát na vrcholu Mt. Everestu. Na jaře 2012 prošel se svým týmem Velký himálajský trek při akci, která měla upozornit na klimatické změny v Himálaji a zároveň propagovat tento trek jako nejlepší na světě. Britský voják Doc McKerr absolvoval letos celý trek zcela sám. Publicitu, které se mu dostalo, využil k získání finanční podpory pro nepálské a britské válečné veterány. Mezinárodní skupina nadšených cyklistů zase chce celou spodní trasu absolvovat na horských kolech jako Tour de Great Himalaya Trail.

Drtivá většina lidí však neabsolvuje Velký himálajský trek celý. Trasy jsou rozděleny do sekcí, jejichž zdolání trvá vždy jeden až čtyři týdny. Hlavním smyslem zmíněné iniciativy je propagovat nepříliš rozvinuté a turisty zřídka navštěvované oblasti a také reagovat na rozvoj silniční sítě. Trasa klasických himálajských treků začíná v nižších polohách a stoupá na sever do hor a zase zpět. Po stejné linii se však dnes stavějí i silnice, které pronikají čím dál hlouběji do lůna hor. Trasa Velkého himálajského treku naopak prochází od východu na západ oblastmi, které ještě dlouho rozvojem silniční sítě zasaženy nebudou. To z ní nepochybně dělá základ všech himálajských treků budoucnosti.

Diskuze