Malý a (většinou) červený

V roce 2014 oslavila firma Victorinox své 130. narozeniny. Možná, že její jméno někomu na první pohled nic neřekne, ale o jejích výrobcích slyšel snad každý. Stačí vyslovit čtyři slova: originální švýcarský armádní nůž.

V roce 1884 zakládá Karl Elsener s pomocí a podporou své matky Victorie ve vesnici Ibach, součásti obce Schwyz, nožířskou firmu. O pár let později rozhoduje spolková rada, že ve vybavení každého švýcarského vojáka má být kapesní nůž. A v roce 1897 si Karl Elsener nechává patentově chránit Offiziers- und Sportmesser, důstojnický a sportovní nůž. Zdánlivě jednoduchý příběh v sobě skrývá spoustu práce, cílevědomosti, trochu štěstí a rozhodně ne v poslední řadě také nápad. Nápad, jak umístit všechny potřebné čepele do malého pouzdra a sestavit je tak, aby bezporuchově plnily své funkce v lehčí a funkčnější variantě původního vojenského nože.

Daleko delší cesta než k prvnímu patentu vedla k celosvětové proslulosti malých červených zavíracích nožů s typickým logem, jež tvoří bíle orámovaný červený štít s bílým helvétským křížem uprostřed. V roce 1921 se na ní poprvé objevuje jméno Victorinox – zakladatel firmy ho vytvořil spojením jména své matky a označení pro nerezovou ocel INOX. Na konci druhé světové války se s tímto typem nože seznamují v Evropě američtí vojáci a mnozí si ho odvážejí domů. Nůž se dostává za velkou louži a vede si tam více než úspěšně – dodnes jsou Spojené státy největším zahraničním odběratelem firmy. Original Swiss Army Knife se dostal do kosmu i na televizní obrazovky – tajný agent MacGyver, hlavní hrdina stejnojmenného velmi populárního seriálu televize ABC, který se v sedmi řadách vysílal od roku 1985, nosil tento nůž stále u sebe.

O těchto a dalších zajímavostech si povídám s Marcelem Murrim, šéfem návštěvnického centra Swiss Knife Valley, marketingové organizace, která se už více než 10 let stará o všestrannou turistickou propagaci regio…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Lucernské jezero