Visuté mosty pro pěší ve švýcarských Alpách nemají ani tak zkracovat vzdálenosti, jako spíše nabízet úchvatné výhledy na velehorskou přírodu, a přinášet tak krásné a dosud nepoznané zážitky. Ale také vyžadují silné nervy.
Jeden z nejnovějších přírůstků do rodiny unikátních technických staveb najdeme na vyhlídkové stezce nazvané First Cliff Walks v oblasti Grindelwaldu. Přímo u horní stanice lanovky na Firstu je součástí okružní skalní stezky, jejímž výchozím i cílovým bodem je sluneční terasa horského hotelu Berggasthaus First. Most v délce 40 m visí na jediném ocelovém laně zakotveném ve skále. Tvoří ho přes metr široký ocelový chodník s ochranným zábradlím, který se v dalších úsecích stezky přimyká přímo ke strmé západní stěně skalního vrcholku Firstu. Když se vrátí k hotelu, v jednoduché spirále se zvedá na vysoké kovové sloupy a v podobě vyhlídkové plošiny přibližuje čtyřtisícovky na protější straně údolí včetně legendárního Eigeru skoro na dotek. Stezka, otevřená na podzim 2015, rozšířila turistické atrakce na Firstu, kde si návštěvníci tohoto koutu Alp mohou sjet zavěšeni na 800 m dlouhém laně rychlostí až 90 km/h, absolvovat dlouhý sjezd po úzké asfaltce na koloběžce do Grindelwaldu, nemluvě samozřejmě o mnoha pěších výšlapech do okolní nádherné přírody.
K nejpůsobivějším visutým mostům pro pěší ve Švýcarsku vůbec patří další pozoruhodný most v kantonu Bern, Triftbrücke nedaleko vesnice Gadmen. Vznikl z nutnosti, kvůli globálnímu oteplování, které se nevyhnulo ani ledovci Trift. Tloušťka nejrychleji tajícího ledovce ve švýcarských Alpách se natolik zmenšila, že už nebylo možné přejít po něm na chatu švýcarských alpinistů Trifthütte. V roce 2004 proto postavili most ve stylu nepálské lávky nesený třemi lany. Kvůli velkému zájmu turistů a malé odolnosti vůči větru ho bylo nutné v roce 2009 zmodernizovat do současné podoby, která snese větší zatížení a je bezpečnější. Lana zakotvená na protějších stranách vysoké soutěsky, kterou odtéká voda z jezera Trift, nesou mostovku z dřevěných prken o délce 170 m. Na jedinečné místo se turisté dostanou z Gadmenu kabinovou lanovkou, od jejíž horní stanice je k mostu čeká ještě skoro dvouhodinová túra. Lanovka původně sloužila stavbařům, kteří s ní přepravovali materiál na stavbu přehrady nedaleko jezera Trift. Jeden z nejdelších mostů tohoto typu ve Švýcarsku se nad ním lehce vznáší ve stometrové výšce. Pohled na samotnou lávku je stejně úžasný jako výhled z ní na zeleně zbarvenou hladinu jezera a ledovcový splaz.
Další články z vydání o Jungfrau a Adelbodenu naleznete zde