Výprava do budoucnosti

Kinemax ve tvaru krystalu křišťálu Asi 350 km na jihovýchod od Paříže u města Poitiers vznikl roku 1987 zábavní park Futuroscope. Tvůrci přiznávají inspiraci dysneyovským snem o „společnosti budoucnosti“. Areál je posetý unikátními moderními stavbami, převážně ze skla a oceli, zcela neobvyklých tvarů a vlastností, v nichž se skrývají supermoderní kina, kterých je tu přes dvacet, muzea a další atrakce. Najdeme zde například stavbu ve tvaru krystalu křišťálu, nebo krychli, do které jako by se obtiskla část koule. Park je doslova přeplněn nejnovějšími vynálezy audiovizuální techniky. Běžné kino s běžným programem tady nenajdete. Pokud není představení hned trojrozměrné (za použití speciálních brýlí – zapomeňte ale na archaické modely se zelenou a červenou fólií, tady jsou některé dokonce řízeny laserem), bude se s vámi sedadlo alespoň naklánět, drncat a jinak dovádět, přesně v závislosti na příběhu. Pokud budete mít „špatnou ruku“ a vyberete sál, který nenabízí ani jednu ze zmíněných vymožeností, můžete se zcela jistě těšit alespoň na promítací plátna nevšedních tvarů a rozměrů. V Le 360 o, jak již sám název napovídá, se ocitnete přímo uprostřed filmu. Kruhový obraz je dosažen synchronizací 9 projektorů. V La Double Image Grante zase čekají hned dvě plátna (672 m2 a 748 m2!) – to větší se dokonce skrývá pod nohama diváků a přináší ojedinělé zážitky při leteckých scénách.
Areál Futuroscopu z vyhlídkové věže Skutečně adrenalinovým zážitkem je návštěva některého z dynamických kin. K trojrozměrné projekci se zde připojí i již zmíněné pohyblivé sedačky, nebo celé rampy, o perfektním zvuku ani nemluvě. Jedno z takových představení – Le Défi d’Atlantis (Pád Atlantidy), trvá pouhých pár minut, a přesto tato krátká doba stačí na to, abyste se dostali „na pokraj“ duševních i fyzických sil. Šílenou rychlostí se řítíte světem hroutící se Atlantidy k neznámému cíli. Všude kolem víří úlomky padajících paláců a chrámů a váš vzdušný koráb se jim více méně úspěšně vyhýbá.
Všechny změny směru na plátně kopíruje i hydraulická rampa, na které jsou připevněny sedačky diváků. Díky ní pocítíte každý špatný úhybný manévr. Jakýkoliv náraz se projeví ďábelským třesem a cukáním, jež vám doslova přeskládají všechny kosti v těle. Upozornění, že atrakci by neměli navštěvovat lidé s problémy se zády či srdcem a těhotné ženy, opravdu není zbytečné.
Kromě zábavných snímků zde ale promítají i dokumentární a naučné filmy. Nejen proto sem, především v zimních měsících, často směřují školní exkurze, a to nejen z Francie, ale ve velké míře i z Británie, pro něž jsou přichystána speciální představení.
V parku ale naleznete vedle těchto „náročných“ atrakcí i místa určená ke klidnému posezení nebo odpočinku, kavárny, restaurace, rychlá občerstvení. Velmi příjemně je u jezírek uprostřed parku s množstvím laviček. Tady zase máte možnost pomocí ovládacích pultíků řídit chod několika malých fontán – roztáčet je, měnit intenzitu jednotlivých trysek…
Můžete také navštívit pěknou expozici hologramů, kde se vám dostane názorného poučení o jejich výrobě a některé si můžete zakoupit spolu s jinými suvenýry. Vynechat byste rozhodně neměli ani La Gyrotour, pohyblivý prosklený prstenec, který s vámi krouživým pohybem vystoupá do výšky 45 metrů. Odtud se naskytne krásný výhled na celý komplex.
Uvnitř této stavby se ukrývá sál CyberWorld Park není ani zdaleka určen jen pro děti, spíše se zde dospělí vrací do mládí. Tak se vám může naskytnout pohled, jak si děda s vnukem před kinem horečně vyměňují zážitky z právě skončeného představení a nemohou se dohodnout, kam pokračovat. Vzhledem k poměrně vysokým cenám vstupného se většina lidí vypravuje do Futuroscopu na jeden den. Když však přijdete hned ráno, měli byste stihnout navštívit všechna vytipovaná představení.

Další informace o Francii naleznet zde: http://www.sopka.cz