Průsmyk Grimsel - letecký pohled

Vzhůru do hlubin Grimselu

Titulek vypadá jako protimluv opravdu jen na první pohled. Alpský průsmyk Grimsel leží na pomezí kantonů Bern a Wallis v nadmořské výšce 2164 m. Jenže zároveň platí, že chcete-li jej opravdu poznat, musíte sestoupit hluboko pod povrch.

Ještě na přelomu tisíciletí to bývalo jedno z legendami opředených alpských útočišť švýcarské armády. Vojáci však své skalní pevnosti opustili, a tak se průsmyk Grimsel i se svými tajemnými zákoutími otevřel návštěvníkům. Dnes vás tu naopak do podzemí vysloveně pozvou. Ne však vojáci, nýbrž energetici. Grimsel je bez velké nadsázky elektrárenským rájem. Sotvakde jinde se syrová alpská divočina tak nenásilně snoubí se svérázným půvabem vysokánských přehradních hrází. Když se budete během cestování v oblasti Grimselu důkladně dívat, dokážete jich napočítat až osm.

Život v tunelech
Mnohé elektrárny jsou do skal vetknuty tak šikovně, že nebýt pavučin z drátů vysokého napětí, ani si jich nevšimnete. Tenhle kraj je na poli energetiky švýcarskou pýchou, což velmi rychle pochopíte v podzemí luxusního horského hotelu Grimsel Hospiz, který se mimochodem stal v roce 1932 prvním elektricky vytápěným ubytovacím zařízením v  Evropě a před pár lety prošel totální rekonstrukcí. Zdarma si tam můžete prohlédnout interaktivní expozici na téma historie, současnost a budoucnost švýcarského elektrárenství.

Uvádějí tam například, že ještě v roce 1960, kdy byla dokončena kompletní elektrifikace švýcarských železnic (což je mimochodem nedostižný světový unikát!), dokázaly vodní elektrárny uspokojovat národní poptávku po elektřině beze zbytku. A dokonce i dnes mají Švýcaři z vody stále ještě víc než polovinu energie (zbytek získávají hlavně z uranu).

Ale stojí za to vydat se ještě hlouběji do podzemí, do zákulisí grimselských vodních elektráren. Je jich celkem devět a většinu z nich na povrchu neuvidíte, neboť turbíny pracují v obřích kavernách. Exkurze s odborným průvodcem v němčině či angličtině stojí od 15 CHF a můžete vybírat mezi prohlídkou vnitřku přehradní hráze nebo turbínového sálu, kam vozí návštěvníky speciální elektrické autobusy po nasvícené tunelové „autostrádě“. Nabídku prohlídek včetně veškerých potřebných informací a možností rezervace najdete na přehledném elektrárenském webu www.grimselwelt.ch.

Neznalého návštěvníka zaskočí v podzemí spousta detailů. Třeba už jen nečekaně hustý autoprovoz v tunelech, kde se pohybují jak běžná auta s poznávacími značkami (mimochodem, tyhle mikrobusy plné mechaniků potkát…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Jungfrau a Adelboden

Průsmyk Grimsel