Starý stadion Wembley od svého otevření v roce 1923 až do demolice o osm desetiletí později věrně sloužil anglickému fotbalu. Hostil olympijské hry v roce 1948 a finále evropského fotbalového šampionátu v roce 1996. Jeho hvězdná chvilka nastala 30. července 1966, kdy na něm Anglie ve finále mistrovství světa porazila Spolkovou republiku Německo.
Stadion pro 100 000 diváků vyrostl ve stejnojmenné londýnské okrajové čtvrti za jediný rok. O zahajovací utkání měli lidé takový zájem, že do hlediště proniklo nejméně o 25 000 fanoušků víc. Jedinečný fotbalový stánek magicky působil na domácí hráče. Anglický národní tým hrál ve Wembley všechny mezistátní zápasy a až do roku 1953 neprohrál. Vítěznou sérii přerušil tým Maďarska v čele s fenomenálním Puskásem. Zmíněné finále světového šampionátu vešlo do dějin sporným gólem Angličana Hursta, kdy se míč odrazil od břevna na brankovou čáru. V červnu 1996 se stali ve Wembley čeští fotbalisté vicemistry Evropy.
Stadion Wembley, oficiálně Empire Stadium, jemuž dominovaly dvě vysoké vchodové věže, se ale zapsal do povědomí nejen fotbalových fanoušků. Jeho jedinečnost spočívala v tom, že snad nikde jinde na světě nevystupovalo za téměř osm desítek let tolik velikánů sportu, ale též hudby. K těm prvním patřil i Emil Zátopek, jenž si zde v roce 1948 na desetikilometrové trati zaběhl pro svou první zlatou olympijskou medaili.
Hvězdy rocku a popu přitahovala Wembley hlavně od 70. let minulého století. Na stadionu koncertovali přední světoví sólisté a kapely: The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen, Guns N’ Roses, Elton John, Michael Jackson a mnozí další. Například koncert Live Aid na pomoc hladovějícímu lidu Etiopie v červenci 1985 přenášela televize z Wembley do 170 zemí, v nichž ho sledovaly skoro dvě miliardy lidí. Nezapomenutelného koncertu o Velikonocích 1992 na památku Freddieho Mercuryho ze skupiny Queen se zúčastnilo…
Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Londýn 3