Zámek Blair

Když se rodina Athollů před více než sedmi staletími usadila v Strath Garry, v kraji Pertshire, bylo to divoké a nebezpečné místo. Mělo ale velký strategický význam. Kdokoliv držel Blair Atholl, ovládal přístup do pohoří Grampians a cestu na sever do Inverness. I dnes se tato výjimečná poloha vyplácí. Leží na turistických cestách, a tak přitahuje návštěvníky.

Zámek Blair se řadí k nejkrásnějším a největším skotským zámkům. Na první pohled nevyvolává nijak oslnivý dojem, celá stavba jako by sestávala z několika nesourodých, vzájemně na sebe nalepených objektů. Vyhlíží jednoduše až stroze, k čemuž přispívá i jeho bílá fasáda. Při bližším zkoumání ale vynikne její decentní sladění se světle hnědým ostěním oken a nenápadné ozdobné prvky, zvláště půvabné široké a nevysoké válcovité věžičky či balkon uzavřený hradebním cimbuřím. Nejstarší částí zámku je věž, postavená v roce 1269. Neokázalost vnějšího vzhledu si Blair plně vynahrazuje v interiérech. Nejpozoruhodnější je samotná vstupní hala, kterou v roce 1872 nechal postavit sedmý vévoda z Athollu. Vysoký prostor obložený dřevem, mramorový krb a desítky zbraní rozvěšených na stěnách, hlavně šavlí, štítů a mušket z legendární bitvy u Cullodenu, zapůsobí na každého návštěvníka ohromujícím dojmem. Kolem stolu stojí dubové židle s motivem bodláku, jenž je skotskou národní květinou.

Zámek Blair byl jako jedno z prvních skotských soukromých sídel otevřen veřejnosti. K prohlídce nabízí tři desítky honosných a bohatě zdobených  místností, v nichž si návštěvníci mohou prohlédnout vzácné kusy nábytku, sbírky zbraní, loveckých trofejí, rodinných suvenýrů, maleb i ručních prací, nashromážděných něko…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa – Skotsko

Zámek Blair