Země orchidejí

Bílé, fialové, zelené i růžové, šarlatové, tmavorudé, žluté, křehké i voskovitě pevné, ploché, pavoukovitě číhající i spirálovitě rohaté – prostě najdete tu všechno, nač jen lze pomyslet. To, že jsou vstavačovité přímo symbolem země, napoví i běžná výzdoba. Zatímco jinde rostou v květináčích fíkusy, Bangkok zdobí kmeny stromů ověšené rozkvetlými orchidejemi, jež se zřejmě denně obměňují.
Poněkud nadneseně znějící titulek „země orchidejí“ je v případě Thajska výraz skutečně přilehavý. Z tohoto pohledu jde totiž o zdaleka nejbohatší oblast Indočíny – vstavačovitých tam již bylo nalezeno přes 1100 druhů! Velkou zásluhu na tom má především dánský botanik Gunnar Seidefaden, který zde dlouhodobě působil.
Pozoruhodným dokladem obecné platnosti pocitu „teprve to cizí je skutečně to pravé a zajímavé“ je, že k „orchidejové revoluci“ došlo v Thajsku až počátkem 20. století dovozem exotických, konkrétně australských druhů. Zásluhu na tom měl princ Krompranakornsawanvorapinit, jenž navíc rozeznal (a podpořil) komerční potenciál těchto rostlin, do té doby pěstovaných jen hrstkou sběratelů a milovníků kuriozit.
Pak následovalo několik důležitých dat: v roce 1934 vznikl ve firmě Maison Henri Vacherot-Lecoufle La Tuilerie v Boissy St Leger hybrid dvou australských druhů Dendrobium phalaenopsis a D. superbiens nazvaný Dendrobium Pompadour, roku 1957 byla pod královskou patronací založena Thajská orchidejová společnost vedená proslulým znalcem Rapee Sagarikem, a konečně od roku 1967 se na Chulalongkornské univerzitě rozběhlo laboratorní množení orchidejí tkáněmi, které umožnilo „výrobu“ milionů totožných rostlin. Výsledkem je, že orchideje se dnes v Thajsku pěstují na rozloze 2300 ha a patří k nejvýznamnějším exportním komoditám, vynášejícím přes 50 milionů dolarů ročně…

Úplné znění článku naleznete v tištěné podobě časopisu Země světa č. 9/2003

Další informace o Thajsku naleznet zde: http://www.sopka.cz